Sprzęt dla Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii kupiono za pieniądze zebrane w ramach, zainicjowanej dwa lata temu przez Fundację Vive Serce Dzieciom i marszałka Adama Jarubasa, akcji „Przekaż 1 procent podatku”. Twarzą kampanii jest znany szczypiornista, zawodnik drużyny Vive Tauron Kielce i reprezentacji Polski, Karol Bielecki.

Grażyna Jarosz - prezes Fundacji Vive Serce Dzieciom i Karol Bielecki spotkali się 22 marca 2016 na terenie lecznicy z dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach Andrzejem Domańskim oraz Wandą Madej-Kotecką, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 18 Specjalnych dla Dzieci Przewlekle Chorych przy WSS w Kielcach.

 – Nauka szkolna przebiega głównie w salach chorych, przy łóżkach więc ten sprzęt stanowi dla dzieci nieocenioną wartość – mówił dyrektor Andrzej Domański.

Wanda Madej-Kotecka poinformowała, że kierowana przez nią szkoła działa w trzech kieleckich szpitalach.
– 21 naszych nauczycieli poza prowadzeniem nauki w szpitalu wojewódzkim, opiekuje się także dziećmi hospitalizowanymi w Świętokrzyskim Centrum Onkologii oraz na oddziale psychiatrycznym dla dzieci ŚCP przy ulicy Kusocińskiego w Kielcach. Zespół szkół składa się ze Szkoły Podstawowej nr 38 i Gimnazjum nr 18, zatem uczymy dzieci od 1 klasy szkoły podstawowej do ostatniej klasy gimnazjum. Mamy średnio około siedemdziesięciu osiemdziesięciu uczniów. Po tym jak dziecko opuści szpital i zakończy edukację w naszej szkole, wysyłamy zaświadczenie o postępach ucznia w nauce do jego szkoły macierzystej, gdzie wystawiane przez nas oceny są oczywiście honorowane - wyjaśniała.

Czytaj: Kielce: nowoczesne urządzenie w nowej klinice chirurgii dziecięcej >>>

Za pieniądze zebrane przez Fundację Vive Serce Dzieciom z 1 procent podatku dochodowego dla szkoły działającej w strukturach Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach został zakupiony sprzęt o wartości ponad 21 tysięcy złotych. Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 18 Specjalnych dla Dzieci Przewlekle Chorych otrzyma 5 notebooków, 2 urządzenia wielofunkcyjne, 5 pakietów oprogramowania komputerowego, 2 routery sieciowe, 20 stolików pod notebooki, a także głośniki, słuchawki i myszy komputerowe. 

Fundacja VIVE Serce Dzieciom została założona pod koniec 2003 roku, od 2005 jest Organizacją Pożytku Publicznego. Dzięki temu między innymi ma prawo do otrzymywania 1 procent podatku dochodowego od osób fizycznych. Przez 10 lat podatnicy przekazali Fundacji 1 157 958,61zł. Wszystkie środki zostały w całości przekazane na cele statutowe – w tym między innymi na stypendia, projekty edukacyjne dla młodzieży, pomoc chorym dzieciom i rodzinom wielodzietnym.