Środki pochodzily Iz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013, w ramach priorytetu „Badania i rozwój technologiczny”. To pierwsza pracownia zajmująca się genotypowaniem wirusa HPV w woj. śląskim.

Jak podkreślił ordynator oddziału ginekologii i położnictwa Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach prof. Andrzej Witek, biologia molekularna daje lekarzom duże możliwości wczesnego wykrywania chorób w oparciu o bardzo dokładne metody.


- Adresatkami takiego badania są kobiety w wieku rozrodczym. Badanie HPV razem z cytologią daje nam pełny obraz ich zdrowia w tym zakresie. Rak szyjki macicy wykryty we wczesnym stadium jest uleczalny - w zaawansowanym, niestety często jest chorobą śmiertelną, a przecież te kobiety są potrzebne swoim rodzinom i całej społeczności – zaznaczył prof. Witek.

Materiałem do identyfikacji i określenia genotypu wirusa jest wymaz z kanału szyjki macicy pobrany przez ginekologa lub położną. Po wyizolowaniu materiału genetycznego stosuje się sondy molekularne znakowane barwnikami fluorescencyjnymi. Jeżeli wirus jest obecny w pobranym materiale, to sonda przyłącza się do DNA wirusa, oznaczając go i wskazując wynik pozytywny, czyli świadczący o obecności określonego genotypu wirusa brodawczaka ludzkiego.

- Oznaczając onkogenne wirusy, możemy odpowiedzieć na pytanie, czy kobieta będzie chorowała, czy nie ma raka szyjki macicy. To ogromny postęp w diagnostyce. Daje nam możliwość przewidywania, bo dzięki temu wiemy, u której kobiety i jak często robić badania cytologiczne, aby wychwycić chorobę w bardzo wczesnym stadium – powiedział dr Jaremi Waleczek, dyrektor Centrum Medycznego Femina, w ramach którego działa pracownia.

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w populacji kobiet na świecie. Polska należy do krajów o wysokiej zachorowalności – rocznie to około 3 tysiące przypadków. Największą grupę chorych stanowią kobiety w wieku 45-54 lata.

Kluczowym czynnikiem prowadzącym do rozwoju raka szyjki macicy jest zakażenie przenoszonymi drogą kontaktów seksualnych onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego. Zakażenia wirusem mogą też prowadzić do rozwoju nowotworów prącia, odbytu, sromu, jamy ustnej, krtani i innych.

Medycyna nie dysponuje lekami przeciwko wirusowi HPV. Elementem profilaktyki są natomiast szczepienia przeciwko HPV, zalecane dziewczętom między 11. a 12. rokiem życia. (pap)