- Od 1 lutego w Polsce będą funkcjonować dwa rodzaje certyfikatów covidowych: polski i unijny - pisaliśmy w Prawo.pl 27 stycznia. I jak informuje Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów taka krajowe paszporty covidowe są już dostępne w aplikacji mObywatel.

Przedłużamy bezpłatny dostęp do LEX Alert Koronawirus! >

 

Status ozdrowieńca w Polsce po teście antygenowym

Za jego sprawą status ozdrowieńca można także otrzymać po potwierdzeniu choroby Covid-19 testem antygenowym. Jest przyznawany w 11 dnia od otrzymania pozytywnego wyniku testu, a jego ważność wynosi 180 dni. mają osoby, który od 11 dnia od otrzymani. Krajowy paszport potwierdza też negatywny wynik testy przez 48 godzin od jego otrzymania. Testy antygenowe można wykonać bezpłatnie i bez skierowania w wybranych aptekach i większości punktów wymazowych oraz laboratoriach 

KOMENTARZ PRAKTYCZNY: Unijne cyfrowe zaświadczenia COVID >.

Unijne certyfikaty uwzględniają tylko wyniki testów PCR

Choć wynik testu antygenowego jest wpisywany do EWP, ale nie sprawia jednak, że dana osoba uzyska status ozdrowieńca odnotowany w Unijnym Certyfikacie Covidowym (UCC). Tu trzeba jeszcze wykonać test PCR. Techniczna grupa robocza do spraw testów diagnostycznych Covid-19 przy Komisji Europejskiej zdecydowała bowiem, że negatywny wynik testu antygenowego nie może być wykorzystany do wydania UCC, a także do uzyskania statusu ozdrowieńca.