Ognisko choroby zlokalizowane jest w odległości około 13 km na północ od gospodarstwa, w którym stwierdzono ostatnie zachorowanie świń na ASF.

Podejrzenie zachorowania zostało postawione 6 sierpnia 2014, gospodarstwo zostało objęte nadzorem urzędowym przez lekarza weterynarii. Świnia, która był hodowana w gospodarstwie, została zabita zgodnie z urzędowymi procedurami. Pobrano próbki do badań i wysłano do laboratorium.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że po potwierdzeniu wystąpienia choroby teren całego gospodarstwa został oczyszczony i zdezynfekowany. Podjęto wszystkie działania
przewidziane prawem i procedurami, związane ze zwalczaniem choroby.

Zostaną też wyznaczone obszary o promieniu 3 km „strefa zapowietrzona” i 7 km „strefa zagrożona”. Gospodarstwa znajdujące się w tych strefach zostaną objęte procedurami sanitarnymi związanymi ze zwalczaniem ASF.

Główny Lekarz Weterynarii dodatkowo poinformował, że ognisko zlokalizowane jest w utworzonej w marcu 2014  strefie zainfekowanej i fakt ten nie powoduje konieczności dokonywania rozszerzania jakichkolwiek restrykcji na inne regiony Polski.

Wszelkie działania z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej związane z zabiciem jakichkolwiek świń finansowane są z budżetu państwa, a za zwierzęta przysługuje odszkodowanie.

Jednocześnie Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że za niestosowanie się do wymagań prawnych i zakazów oraz nakazów powiatowego lekarza weterynarii w zakresie zwalczania choroby, grożą surowe sankcje karne.