Do grona szpitali, które zadeklarowały prowadzenie karty dołączyły placówki: Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, Specjalistyczne Centrum Medyczne S.A. z Polanicy-Zdroju, Zespół Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. M. Pirogowa z Łodzi, Zamojski Szpital Niepubliczny, Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej z Lublina, Szpital Miejski w Miastku. Zespół Opieki Zdrowotnej z Chełmna, Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego z Sandomierza, Szpital Powiatowy w Jarocinie oraz SP ZZOZ w Wyszkowie. 

Okołooperacyjna Karta Kontrolna została opracowana przez specjalistów z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia na podstawie formularza Surgical Safety Checklist zalecanego przez Światową Organizację Zdrowia w ramach inicjatywy "Bezpieczna chirurgia ratuje życie".  

Minister zdrowia rekomenduje stosowanie  Okołooperacyjnej Karty Kontrolnej podczas zabiegów chirurgicznych w celu zapobiegania ewentualnym zdarzeniom niepożądanym. Stosowanie Karty poparły także organizacje: Towarzystwo Chirurgów Polskich, Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Towarzystwo Promocji Jakości Opieki Zdrowotnej w Polsce.

Pełna lista szpitali stosujących Okołooperacyjną Kartę Kontrolni jest dostępna na stronie CMJ.

Czytaj więcej na temat GRC:

GRC ważne również dla placówek medycznych >>>

Compliance to efektywność wszystkich szczebli organizacji szpitala >>>

GRC: potrzebny jest ranking efektywności szpitali >>>