Wyniki badań IARC zostały opublikowane w czwartek 19 marca 2015 w internetowym czasopiśmie medycznym wyspecjalizowanym w onkologii "Lancet Oncology".

Pestycydy, które IARC uznała za niebezpieczne, są szczególnie często używane w USA. Tamtejsza agencja ochrony środowisko poinformowała, że weźmie pod uwagę rekomendacje IARC, która ma siedzibę we Francji.

IARC ocenia ewentualne ryzyko powodowania raka w czterostopniowej skali: znane czynniki rakotwórcze, prawdopodobne lub możliwe czynniki rakotwórcze, czynniki nieklasyfikowane i czynniki prawdopodobnie nierakotwórcze. Glifosat znalazł się drugiej kategorii.

Czytaj: 5 lat więzienia za sprzedaż "spalaczy tłuszczu" >>>

Ocena IARC dotyczy wykorzystania glifosatu na skalę przemysłową; stosowanie go w ogrodach przydomowych nie jest ryzykowne. Według IARC glifosat stosowany jest w ponad 750 popularnych herbicydach. 

Międzynarodowy koncern Monsanto, który produkuje zawierający glifosat herbicyd Roundup, zdecydowanie zaprzecza ocenie IARC. Rzecznik Monsanto Phil Miller poinformował w pisemnym komunikacie, że wszystkie produkty firmy zawierające glifosat nie są szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. (pap)