Hospicja otrzymują za mało pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia

Wiele hospicjów nie posiada wystarczającej liczby wolontariuszy i lekarzy. Środki z NFZ tylko częściowo wystarczają na ich utrzymanie. Eksperci domagają się zmian w przepisach dotyczących standardów opieki w hospicjach.
W tym roku NFZ przeznaczy na opiekę długoterminową 1,07 mld zł. Tylko część z tych, bo 279 mln zł trafia do hospicjów, bo z tej puli finansowane są też świadczenia opiekuńcze i pielęgnacyjne. Starzejące się społeczeństwo i wysoki wskaźnik zachorowań na nowotwory powoduje, że ich potrzeby są zdecydowanie większe.
W tym roku NFZ przeznaczy na opiekę długoterminową 1,07 mld zł. Tylko część z tych, bo 279 mln zł trafia do hospicjów, bo z tej puli finansowane są też świadczenia opiekuńcze i pielęgnacyjne. Starzejące się społeczeństwo i wysoki wskaźnik zachorowań na nowotwory powoduje, że ich potrzeby są zdecydowanie większe.
Hospicja utrzymują się głównie z pieniędzy NFZ. Za każdego chorego otrzymują określoną stawkę, tzw. osobodzień. Ten jest różny w zależności od województwa. Wynosi od 150 zł w woj. podkarpackim do 220 zł w woj. zachodniopomorskim za osobę dorosłą przebywającą w hospicjum stacjonarnym. W przypadku dzieci kwota jest jeszcze niższa. We wszystkich przypadkach nie pokrywa jednak w całości kosztów opieki nad pacjentem. O dodatkowe pieniądze hospicja muszą zadbać same, licząc na wsparcie osób prywatnych.
Większość hospicjów nie ma też dostatecznej liczby wolontariuszy. Problem ten dotyczy zarówno wolontariuszy medycznych, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentami i pomagają przy ich zabiegach pielęgnacyjnych, oraz wolontariuszy akcyjnych, którzy pomagają w codziennym funkcjonowaniu hospicjum, np. przy akcjach charytatywnych lub utrzymaniu budynku hospicjum.
Osoby prowadzące hospicja i eksperci medycyny paliatywnej chcą wprowadzenia zmian w przepisach regulujących działalność zakładów paliatywno-hospicyjnych. Zawarte są one w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (Dz. U. Nr 139, poz. 1138).
Dziennik Gazeta Prawna, 22 października 2009 r., Michalina Topolewska
Większość hospicjów nie ma też dostatecznej liczby wolontariuszy. Problem ten dotyczy zarówno wolontariuszy medycznych, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentami i pomagają przy ich zabiegach pielęgnacyjnych, oraz wolontariuszy akcyjnych, którzy pomagają w codziennym funkcjonowaniu hospicjum, np. przy akcjach charytatywnych lub utrzymaniu budynku hospicjum.
Osoby prowadzące hospicja i eksperci medycyny paliatywnej chcą wprowadzenia zmian w przepisach regulujących działalność zakładów paliatywno-hospicyjnych. Zawarte są one w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (Dz. U. Nr 139, poz. 1138).
Dziennik Gazeta Prawna, 22 października 2009 r., Michalina Topolewska





