Mobilny program profilaktyki raka piersi, realizowany już po raz ósmy, skierowany jest głównie kobiet w wieku 50-69 lat. Właśnie w tej grupie wiekowej ryzyko zachorowania jest największe. 

Według danych Ministerstwa Zdrowia, rak piersi stanowi około 20 procent wszystkich nowotworów występujących u kobiet, co oznacza, że dotyka on co czternastą Polkę. 

– Brak jednolitego systemu diagnostycznego sprawia, że ryzyko śmierci na raka piersi wśród kobiet w Polsce, jest znacznie wyższe niż w pozostałych krajach Europy. Grupa Muszkieterów, organizując regularnie badania mammograficzne, ma na celu przede wszystkim zwiększanie świadomości pań w kwestii profilaktyki tego niebezpiecznego nowotworu – tłumaczy Eliza Orepiuk-Szymura, kierownik Dyrekcji Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów. 

Od stycznia do czerwca 2015 roku Grupa Muszkieterów we współpracy z ośrodkiem „Diagnostyk” z Zielonej Góry zorganizowała łącznie 49 akcji. Profesjonalne mammobusy stanęły na parkingach przed sklepami sieci Intermarché i Bricomarché w łącznie 30 miejscowościach.

Czytaj: 41 procent Polek w wieku 40-65 lat nigdy nie robiło mammografii >>>

W Lubuskiem w badaniu wzięły udział 1093 panie, na Dolnym Śląsku ponad 540, a w Wielkopolsce - 710. U 290 przebadanych pacjentek stwierdzono niegroźną zmianę, a kolejne 88 skierowano na dalszą diagnostykę. 

– Wykrycie choroby w jej początkowym stadium daje dużą szansę na całkowite wyleczenie. W tej kwestii kluczowe znaczenie ma odpowiednia profilaktyka – uspokaja Jadwiga Skiruk, z ośrodka „Diagnostyk” w Zielonej Górze.

Od 2008 roku w ramach kampanii „Muszkieterowie dla Polek”, przebadanych zostało łącznie ponad 39 tysięcy pań, głównie z małych i średnich miejscowości w zachodniej części Polski.