Zarząd województwa lubuskiego umieścił inwestycję budowy Zakładu Radioterapii, a docelowo Gorzowskiego Centrum Onkologii, w Kontrakcie Terytorialnym dla województwa lubuskiego, czyli umowie między rządem RP a samorządem województwa w sprawie finansowania inwestycji najważniejszych dla regionu. Inwestycje te mają być sfinansowane z funduszy europejskich w obecnej perspektywie finansowej do roku 2020. 

Poza tym również w Strategii Rozwoju Polski Zachodniej znalazł się projekt "ponadregionalnych ośrodków usług medycznych", który zakładał między innymi budowę Gorzowskiego Centrum Onkologii. W procedurze uzyskania dofinansowania, konieczne było uwzględnienie tych potrzeb właśnie w mapie potrzeb zdrowotnych. 

W opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia mapie potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii została odnotowana taka potrzeba. Zawarto w nim między innymi takie informacje:  "Pod koniec 2015 roku w województwie lubuskim zlokalizowane były 4 akceleratory. Wszystkie znajdowały się w Zielonej Górze. Warunki początkowe zakładały możliwość powstania nowego podmiotu świadczącego teleterapię w Gorzowie Wielkopolskim. Zgodnie z wynikami modelu optymalizacyjnego do 2025 roku powinien w tym mieście powstać nowy podmiot wyposażony w 2 przyspieszacze liniowe." 

Czytaj: Mapy potrzeb zdrowotnych: co najmniej 21 aparatów PET i 200 akceleratorów w Polsce>>>

Zarząd województwa podkreśla, że to ważna informacja dla mieszkańców zważywszy, że w województwie lubuskim umieralność na nowotwory wciąż plasuje się na zbyt wysokim poziomie w porównaniu z innymi regionami.