Niedawno nowa baza LPR była otwierana w podzielonogórskim Przylepie, ale samorząd województwa nadal zabiega o utworzenie drugiej bazy w północnej części województwa. Marszałek województwa Elżbieta Polak spotkała się w tej sprawie z wiceministrem zdrowia Sławomirem Naumannem, wiceministrem infrastruktury i rozwoju Waldemarem Sługockim oraz Robertem Gałązkowskim, dyrektorem LPR.

Czytaj: Zielona Góra: nowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego >>>

Obecnie LPR ma 17 całorocznych baz, ale po zakupie nowego sprzętu ta liczba ma się zwiększyć do 20. Do tego dochodzi około 200 lądowisk, których liczba też ma się zwiększyć. Przetarg na nowe śmigłowce ma zostać rozpisany jeszcze w pierwszym półroczu 2015 roku. Jako lokalizacje nowych baz LPR, brane są pod uwagę okolice Koszalina, Kalisza i Ostrołęki, natomiast jeden z nowych śmigłowców miałby stacjonować w okolicach Gorzowa Wlkp. – Zabiegamy o budowę nowej bazy LPR w Gorzowie Wlkp. – mówiła marszałek Polak na antenie TVN24.

Znaczenie ratownictwa lotniczego stale rośnie, z uwagi katastrofy i wypadki, w których jedyną możliwą formą udzielenia pomocy jest natychmiastowy transport do szpitali. Nie zawsze jest to możliwe drogami, a nawet jeśli tak, to z uwagi na czas, ratunek może przyjść za późno. Nowoczesne śmigłowce ratownictwa medycznego mają nie tylko funkcje transportowe, nie tylko przewożą poszkodowanych z miejsc katastrof i między szpitalami, ale służą także jako latające karetki. Na ich pokładzie można bowiem wykonać czynności z zakresu pierwszej pomocy, co niejednokrotnie ratuje ludzkie życie.
Zakup nowych śmigłowców ma być sfinansowany dzięki wsparciu z funduszy unijnych, w ramach mijającej perspektywy finansowej 2007-2013.
– Staramy się, by w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej znalazły się pieniądze na budowę nowych, kolejnych lądowisk LPR – stwierdził dyrektor Gałązkowski. 

Także na ostatnim Konwencie Marszałków RP podjęta została uchwała w formie stanowiska skierowanego do rządu, aby zbilansować potrzeby w zakresie śmigłowców ratownictwa medycznego i aby zwiększyć ich liczbę.