Pegfilgrastim to pegylowany rekombinowany czynnik stymulujący wzrost kolonii ludzkich granulocytów, przeznaczony do stosowania w leczeniu neutropenii u dorosłych pacjentów. 

Niezależnie od płatności wniesionej przy podpisaniu umowy Stada zobowiązana jest również – zgodnie z umową – do dalszych płatności zależnych od postępów projektu. Począwszy od wprowadzenia na rynek, na podstawie wyników sprzedaży Stada przekazywać będzie spółce Richter dalsze opłaty licencyjne.

– Richter uznaje rozwój produktów biopodobnych za swój nadrzędny cel na drodze do specjalizacji w branży farmaceutycznej. Przewidywany sukces produktu Pegfilgrastim, nad którym prace właśnie się zakończyły, to pierwszy krok do zajęcia uznanej pozycji na prestiżowym rynku produktów biologicznych. Podpisana właśnie umowa stanowi cenne uzupełnienie naszej strategii – powiedział Erik Bogsch, dyrektor zarządzający Gedeon Richter Plc.

– Po raz kolejny z powodzeniem zastosowaliśmy strategię wybiórczego licencjonowania z udziałem kompetentnego partnera. Dzięki porozumieniu zagwarantowaliśmy sobie możliwość oferowania wysokiej jakości, niedrogiego zamiennika dla oryginalnego produktu tuż po wygaśnięciu patentu, co nastąpi w 2017 roku. Tym sposobem dodatkowo umocniliśmy naszą pozycję na obiecującym i opłacalnym rynku produktów biopodobnych, poszerzając nasze portfolio bez ponoszenia większych kosztów i ryzyka – powiedział Hartmut Retzlaff, prezes zarządu Stada Arzneimittel AG.

Czytaj: Pracodawcy RP: leki biopodobne nie są lekami generycznymi >>>

Preparat biopodobny definiowany jest jako produkt biofarmaceutyczny, tzn. lek, którego aktywnym składnikiem jest białko wykazujące wysokie podobieństwo do oryginalnego produktu biofarmaceutycznego obecnego już na rynku (tzw. leku referencyjnego). Pod względem jakości, bezpieczeństwa i skuteczności działania preparaty biopodobne nie ustępują oryginałom.

Praktyczne informacje o prawie farmaceutycznym, pomocne w zarządzaniu apteką zawiera produkt LEX Apteka. Z LEX Apteka można uzyskać stały dostęp do bazy  codziennie aktualizowanych aktów prawnych oraz kilkuset dokumentów autorskich związanych z problematyką farmaceutyczną, w tym między innymi komentarzy praktycznych, porad ekspertów oraz bieżących newsów z rynku farmaceutycznego. Produkt ogranicza ryzyko błędów oraz pomaga zaplanować strategię działania apteki.

Wypróbuj program i pobierz bezpłatną wersję testową – www.produkty.lex.pl/apteka