Modernizacja objęła Kliniczny Oddział Pediatrii i Kliniczny Oddział Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Pierwszy z oddziałów został wyposażony w 20 łóżek, drugi – w 24 łóżka. W 2014 roku na oba oddziały przyjęto łącznie ponad 3,2 tysiąca pacjentów.

Jak powiedziała kierownik obu klinik prof. Barbara Kamińska, prace polegały na gruntownym remoncie i przebudowie oddziałów ulokowanych na powierzchni 1,4 tys. m kw. Wyremontowane sale chorych zostały wyposażone w – zamontowaną w dużej mierze na stałe na ścianach, aparaturę monitorującą różne funkcje życiowe małych pacjentów. Informacje zbierane przez aparaturę są przekazywane do centrów monitorowania.

W salach zamontowano także nowoczesny system komunikacji: w nagłej potrzebie pacjenci lub ich rodzice mogą komunikować się z personelem medycznym przez zamontowane przy łóżkach domofony. Personelowi do szybkiej komunikacji służyć będą przenośne telefony, które odezwą się też w momencie uruchomienia sygnałów alarmowych w salach chorych. Wszystkie sale mają też łazienki (najczęściej jedną wspólną dla dwóch sal).

Z uwagi na małych pacjentów, dla których przeznaczone są oddziały, korytarze oraz sale zostały ozdobione wielkoformatowymi rysunkami nawiązującymi do kosmosu. Każda z sal, poza numerem zyskała też nazwę: na oddziale znaleźć można np. pokój „Przyjaźń”, „Morski” czy „Słoneczny”.
- Mamy też w końcu salę socjalną dla personelu oraz pokój dla rodziców, w którym mogą w spokoju zjeść czy napić się czegoś – poinformowała profesor Kamińska.

 

- Zmieniło się wszystko: od murów, po łóżka, skończywszy na ołówkach – podsumowała Kamińska, dodając, że przed remontem oddziałów wstyd jej było przyjmować na nie pacjentów.

Oba oddziały znajdują się pod opieką merytoryczną Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i zostały wyposażone w sale dydaktyczne, które służyć będą studentom tej uczelni.

Jak poinformowała Małgorzata Pisarewicz z biura prasowego Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, prace na obu oddziałach sfinansowane zostały z funduszy państwowych oraz pieniędzy pomorskiego samorządu. Całkowita wartość robót wyniosła ponad 6 mln zł.

Szpital im. Mikołaja Kopernika (przed laty – szpital wojewódzki) jest jedną z największych placówek leczniczych na Pomorzu. Przed kilkoma dniami w szpitalu oddano do użytku zmodernizowany Szpitalny Oddział Ratunkowy - największy tego typu oddział w województwie. SOR ma powierzchnię około3,5 tys. m kw. i tylko w 2014 roku przyjął prawie 77 tysięcypacjentów.

Czytaj: Gdańsk: zmodernizowano SOR w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika>>>

Sfinansowana między innymi z unijnej dotacji, warta ponad 10 mln zł., modernizacja pozwoliła utworzyć odrębny SOR dla dorosłych i dla dzieci. Powstała też sala dla osób oczekujących na wynik badań oraz sala konsultacyjna, w której pięciu specjalistów od razu może przeprowadzić badanie. Nowy SOR wyposażono też w ponad 170 sztuk sprzętu medycznego, między innymi defibrylatory, reduktory ssania, łóżka oraz respiratory. W ramach projektu, personel SOR ma być przeszkolony z psychotraumatologicznej pomocy interwencyjnej, podstaw języka migowego, pomocy przedlekarskiej i organizacji systemu ratownictwa. (pap)