Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie nadania statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej miastu Frombork i sołectwom: Bogdany i Ronin położonym na obszarze gminy Frombork, przedłożone przez ministra zdrowia. Oznacza to, że na terenie tym będzie mogło być oferowane leczenie uzdrowiskowe.

Po przeprowadzeniu niezbędnych analiz Minister Zdrowia stwierdził, że „Obszar Ochrony Uzdrowiskowej Frombork” spełnia warunki do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego chorób ortopedyczno-urazowych, reumatologicznych, naczyń obwodowych i układu nerwowego.

Oznacza to, że warunki środowiskowe, występujące surowce naturalne i klimat gwarantują – po wybudowaniu zakładów lecznictwa uzdrowiskowego – możliwość prowadzenia leczenia uzdrowiskowego na tym obszarze, i tym samym ubieganie się w przyszłości o status uzdrowiska.

Zgodnie z ustawą uzdrowiskową, na obszarze uzdrowiska lub obszarze ochrony uzdrowiskowej wydziela się 3 rodzaje stref ochrony uzdrowiskowej oznaczone literami: A, B i C.

Strefa A obejmuje obszar, na którym są zlokalizowane lub planowane zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego, a także inne obiekty służące lecznictwu uzdrowiskowemu lub obsłudze pacjenta bądź turysty. Dla tej strefy udział terenów zielonych wynosi nie mniej niż 65 procent.

Strefa B to obszar przyległy do strefy „A”, który stanowi jej otoczenie. Jest to teren przeznaczony pod, niemające negatywnego wpływu na właściwości lecznicze uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej, obiekty usługowe, turystyczne, rekreacyjne, sportowe i komunalne. Dla tej strefy udział zielni wynosi nie mniej niż 50 procent.

Strefa C to obszar przyległy do strefy „B”, stanowiący jej otoczenie i mający wpływ na zachowanie walorów krajobrazowych, klimatycznych oraz ochronę złóż naturalnych surowców leczniczych. Tutaj udział terenów zielonych wynosi nie mniej niż 45 procent.

Na obszarze ochrony uzdrowiskowej Frombork wyodrębniono strefę A o powierzchni 99,47 ha, z udziałem zieleni na poziomie 70,91 procent, strefę B o powierzchni 697,82 ha, z terenami zielonymi na poziomie 50 procent oraz strefę C o powierzchni 1617,07 ha, ze wskaźnikiem terenów biologicznie czynnych w wysokości 56 procent.

„Obszar Ochrony Uzdrowiskowej Frombork” spełnia warunki określone w ustawie uzdrowiskowej. Ma udokumentowane złoża surowców naturalnych – wód leczniczych. W strefie A są złoża wody mineralnej, która ma właściwości lecznicze i może być stosowana do kąpieli leczniczych w schorzeniach narządu ruchu oraz wspomagająco w inhalacjach i kuracjach pitnych. Są tu warunki do utworzenia parku zdrojowego. Obszar posiada klimat o właściwościach leczniczych. Frombork leży bowiem w nadmorskim regionie bioklimatycznym, na jego warunki klimatyczne pozytywnie wpływa bezpośrednie sąsiedztwo zalewu Wiślanego i Morza Bałtyckiego. Miasto posiada także plany budowy zakładów lecznictwa uzdrowiskowego (chodzi o rozwój infrastruktury uzdrowiskowej i turystycznej w strefie A). Spełnia także wymagania środowiskowe określone w przepisach o ochronie środowiska, co oznacza, że w przyszłym, bezpośrednim sąsiedztwie zakładów i urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego, warunki środowiskowe będą spełniać wymagania określone w obowiązujących przepisach. Posiada także odpowiednią infrastrukturę techniczną w obszarze gospodarki energetycznej, wodno-ściekowej, transportu i komunikacji, prowadzi też właściwą gospodarkę odpadami. Posiada też odpowiednią wielkość obszaru ochrony uzdrowiskowej dla przyszłego uzdrowiska, ograniczoną strefą „C”, przebiegającą wzdłuż granicy administracyjnej miasta Frombork oraz po granicy sołectw: Bogdany i Ronin.

Na „Obszarze Ochrony Uzdrowiskowej Frombork” będą powstawać zakłady lecznictwa uzdrowiskowego, obiekty usługowe (kawiarnie, restauracje, pensjonaty), rozwinie się handel i produkcja rolna. Zwiększy się dbałość o jakość środowiska naturalnego, a zwłaszcza powietrza, wód leczniczych, krajobrazu czy przyrody.

Rozporządzenie wchodzi w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.premier.gov.pl, stan z dnia 15 stycznia 2015 r.