Depresja kojarzona jest z melancholijnym nastrojem, pesymizmem i smutkiem. Powoduje zaburzenia snu, poczucie wewnętrznej pustki i wycofanie z życia społecznego. Chorzy tracą energię i motywację, mają obniżoną sprawność fizyczną, odczuwają bóle pleców, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, są drażliwi, mają kłopoty z pamięcią, kołatanie serca, uczucie duszności, bóle i zawroty głowy.

U osób po 65. roku życia te dolegliwości często traktowane są, jako zwykłe objawy starzenia, co nie jest prawdą.
- Depresja u seniorów często mylona jest z zaburzeniami funkcji poznawczych albo jest przez nie maskowana – twierdzi dr Patryk Piotrowski, który jest ekspertem centrum seniora Angel Care we Wrocławiu.

Specjalista zwraca uwagę, że depresja u osób starszych jest bardziej niebezpieczna niż w przypadku osób młodszych.
- Seniorzy zamykają się w domu, niektórzy przestają dbać o higienę, nie wstają z łóżka, szybko tracą siły, zarówno jedzą, jak i piją za mało. Taka sytuacja może szybko doprowadzić do drastycznego pogorszenia stanu zdrowia, a nawet do śmierci – ostrzega dr Piotrowski.

Z badań PolSenior wynika, że na depresję cierpi prawie 30 procent osób powyżej 65. lat. Ryzyko tej choroby zwiększa wraz z wiekiem. Występuje ona u co czwartej osoby w wieku 65–79 lat i co trzeciej po 80. roku życia.

Czytaj: RPO: prawo pracy powinno chronić chorych na depresję>>>

Na depresję częściej chorują kobiety niż mężczyźni.
- Kobiety zwykle wcześniej tracą partnerów, a samotność jest jedną z głównych przyczyn depresji. Panie silniej niż mężczyźni przeżywają, że dzieci zaczynają prowadzić własne życie – wyjaśnia dr Patryk Piotrowski.

U osób starszych bez względu na płeć ryzyko depresji zwiększa poczucie izolacji i wyobcowania („nikt mnie już nie potrzebuje”). Sprzyja jej słaby kontakt z dziećmi, przejście na emeryturę, żałoba, pogorszenie sprawności ruchowej, związane z wiekiem pogorszenie funkcjonowania zmysłów, a także kłopoty z pamięcią i nieporadność.

Według dr Piotrowskiego, depresji u seniorów sprzyjają również wcześniejsze zaburzenia psychiczne, szczególnie te, które nie były leczone albo nawet nie zostały rozpoznane. Bardziej zagrożone są również osoby cierpiące na choroby somatyczne, jak cukrzyca czy schorzenia sercowo-naczyniowe. Obniżenie nastroju mogą powodować również niektóre leki.

W profilaktyce depresji duże znaczenie ma prowadzenie zdrowego stylu życia w średnim wieku. Ważne jest zapobieganie oraz wczesne wykrycie i regularne leczenie przewlekłych chorób sercowo-naczyniowych i układu oddechowego, schorzeń metabolicznych, w tym szczególnie cukrzycy.

- Depresja nie jest stanem naturalnym osób starszych. Jest nim raczej pogodne starzenie się - przekonuje geriatra prof. Shlomo Noy, współzałożyciel sieci centrów opieki dla seniorów MD Nursing i Angel Care.

Jego zdaniem, znakomitym antydepresantem jest wysiłek fizyczny. Wystarczy nawet 150 minut ćwiczeń tygodniowo, żeby utrzymać kondycję fizyczną oraz dobre samopoczucie. Warto pamiętać także o odpowiedniej diecie.

- Każdy z nas starzeje się inaczej. Dużą rolę odgrywają predyspozycje genetyczne oraz przeżycia i doświadczenia, ale ogromne znaczenie ma również styl życia. Bądźmy aktywni, zarówno fizycznie jak i społecznie, spotykajmy się z ludźmi, rozwijajmy swoje zainteresowania, a czeka nas satysfakcjonujące życie – podkreśla prof. Shlomo Noy. (pap)

\\\\\\\\\\\\\\\\\\\
\\\

Dowiedz się więcej z książki

\\\
\\\

\\\
\\\

Pogoda na starość. Podręcznik skutecznego wspierania seniorów

\\\
  \\\\
 • \\\\

  rzetelna i aktualna wiedza

  \\\\
 • \\\\
 • \\\\

  darmowa wysyłka od 50 zł

  \\\\
 • \\\
\\\

\\\