Wiceminister podał, że pilotaż e-skierownaia rozpocznie się od Warszawy, gdzie dotyczyć będzie wyłącznie medycyny sportowej, a następnie tomografii komputerowej. E-skierowanie będzie także wystawiane w Specjalistycznym Centrum Medycznym im. JP II w Polanicy Zdroju.

Wiceminister Cieszyński podał, że w przyszłym tygodniu ma się rozpocząć testowanie rozwiązań zwiąanych z e-skierowaniem.

Wystawią e-skierowanie, ale nie na każde badanie czytaj tutaj>>

- Przez dwa, dwa i poł miesiąca będziemy się integrować z systemami dostawców - mówi Cieszyński. - Każdy będzie mógł zobaczyć jak to działa. Zakładamy, że realnie, na dużą skalę wystawianie e-skierowań zacznie się w styczniu 2019 r. 

Wiceminister podaje, że e-skierowanie powinno wyeliminować sytuacje, gdy pacjent zapisuje się w kilku kolejkach i blokuje miejsce innym pacjentom.  Dużym plusem stosowania skierowania w wersji elektronicznej ma być także to, że pacjent nie będzie musiał dostarczyć osobiście dokumentu tylko wystarczy telefon i możliwość zdalnej rejestracji.

Skierowanie pracownika na badania kontrolne a urlop wypoczynkowy czytaj tutaj>>

Ministerstwo tworzy aplikację

Wiceminister podkreślił, że trwają prace nad stworzeniem prostej aplikacji dla e-skierowań, także dla urządzeń mobilnych tak, aby można było z niej korzystać np. podczas wizyt domowych.

E-skierowania będą wystawiane do lekarzy specjalistów, ale także na badania laboratoryjne. Zgodnie z projektem ustawy dotyczącej e-skierowań takie dokumenty w wersji elektronicznej będzie można wystawić na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, na leczenie szpitalne oraz na następujące badania diagnostyczne - na badania medycyny nuklearnej, na badania tomografii komputerowej, na badania rezonansu magnetycznego, na badania endoskopowe przewodu pokarmowego, na badania echokardiograficzne płodu.

Jak długo jest ważne skierowanie ze statusem „pilne” czytaj tutaj>>

 


W formie elektronicznej nie będą wystawiane np: skierowania dotyczące medycyny pracy.

- Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej pracuje nad tym, aby było możliwe w formie elektronicznej także prowadzenie dokumentacji dotyczącej medycyny pracy - dodał wiceminister.

 

Jak zrealizować e-skierowanie

MZ wyjaśnia, że pracownik medyczny wystawia i cyfrowo podpisuje e-skierowanie, system P1 weryfikuje e-skierowanie, zapisuje je, generuje numer PIN lub kod kreskowy. Pacjent otrzymuje e-skierowanie w wybranej przez siebie formie: SMS lub e-mail (należy mieć aktywne IKP), a może także otrzymać wydruk informacyjny. Po otrzymaniu 4-cyfrowego numeru PIN lub kodu kreskowego pacjent sam wybiera placówkę, w której dane świadczenia ma być realizowane, następnie w wybranym przez siebie podmiocie leczniczym podaje dane dostępowe: PiN lub od kresowy. Placówka przesyła otrzymane dane do systemu P1, a ten weryfikuje otrzymane dane i w przypadku pozytywnego rozpatrzenia placówka może zapisać pacjenta na wizytę. 

Elektroniczne skierowania mają obowiązywać w całym kraju od 1 stycznia 2021 roku.