- To wy jesteście tymi pierwszymi, którzy potrafią super zareagować, czyli czatelefonować o pomoc, udzielić bezpośrednio pomocy, założyć rękawiczki, użyć maski, zacząć resuscytację krążeniowo-oddechową i tego was uczymy - mówił Owsiak do młodych ratowników, którzy przyjechali na zorganizowany w środę, 1 czerwca 2016 rokuk, w Dniu Dziecka, finał konkursu.
Podkreślił, że Program "Ratujemy i Uczmy Ratować" (RUR) uczy tego, by młodzi ludzie nie tracili zimnej krwi, kiedy coś się dzieje. - Bardzo często robicie to rewelacyjnie - dodał.
W tym roku w pierwszym etapie zmagań konkursowych należało stworzyć tablicę edukacyjną podejmującą tematykę ratowania życia ludzkiego. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 16 szkół podstawowych. Ich zadaniem było nagranie krótkiego filmu przedstawiającego naukę pierwszej pomocy. "Instruktorami" mieli być uczniowie klas 1-3, a kursantami - lokalna społeczność. Do zorganizowanego w Warszawie finału fundacja zaprosiła 8 szkół, które wezmą udział w grze miejskiej.
- Po raz kolejny zaprosiliśmy młodych ludzi do zabawy, która ma bardzo edukacyjny wymiar. Bardzo nas cieszy, że młodzi ludzie, nauczyciele, rodzice chcą zgłębiać wiedzę dotyczącą pierwszej pomocy i angażują się w organizowany przez nas konkurs. Prace, które przysyłały do nas szkoły są naprawdę fantastyczne, widać, że na każdym etapie autorzy włożyli sporo serca w wykonanie zadania. Teraz zaprosiliśmy ich do stolicy, pokażemy im najciekawsze miejsca, a i rozdamy sporo wartościowych nagród - powiedział Owsiak.
Uczestnicy konkursu muszą w jak najkrótszym czasie dotrzeć do wyznaczonych miejsc, gdzie czekają ich tematyczne zadania, które będą oceniać obecni na miejscu instruktorzy Programu RUR. Zwycięży szkoła, która zdobędzie najwięcej punktów.
Miejsca, w których uczestnicy konkursu wykonują zadania, to: Dworzec PKP Śródmieście, Muzeum Narodowe, budynek PAST-y, Metro Świętokrzyska, Muzeum Powstania Warszawskiego, Pałac Kultury i Nauki oraz Dworzec Centralny.
Czytaj: Łódź: rikszarze z Piotrkowskiej uczą się pierwszej pomocy>>>
Czytaj: Łódź: rikszarze z Piotrkowskiej uczą się pierwszej pomocy>>>
Owsiak zapewnił, że na zwycięzców czekają bardzo atrakcyjne nagrody, między innymi tablica interaktywna dla zwycięskiej klasy, a dla pozostałych - mikroskopy, sprzęt sportowy oraz sporo ciekawych gadżetów. Zaznaczył również, że nikt nie będzie przegrany, bo wszyscy zostaną obdarowani prezentami.
W finale uczestniczą: szkoła podstawowa z Jasienicy, szkoła podstawowa z Tuchowa, szkoła podstawowa nr 27 z Dąbrowy Górniczej, szkoła podstawowa z Różańca Drugiego, szkoła podstawowa nr 21 z Lublina, szkoła podstawowa z o. integracyjnymi nr 90 z Krakowa, szkoła podstawowa nr 1 z Chełmka i szkoła podstawowa nr 4 z Dęblina.
Jak poinformował Owsiak, do tej pory Programem RUR objętych zostało ponad 27 tys. nauczycieli z ponad 12 tys. szkół. Stanowi to 91 proc. wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Ponad 2,5 mln dzieci uczy się podstaw pierwszej pomocy.
Owsiak podkreślił, że szkoły przystąpiły do programu dobrowolnie, a Fundacja WOŚP przekazała im bezpłatnie ponad 65 tys. fantomów do nauki resuscytacji, podręczniki, filmy i inne niezbędne materiały dydaktyczne. Oprócz tego WOŚP zrealizowała szkolenia dla nauczycieli, aby pomóc im w przygotowaniu się do prowadzenia zajęć z dziećmi.
Program RUR prowadzony jest nieprzerwanie od kwietnia 2006 r.; uczy dzieci udzielania pierwszej pomocy. Polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie powszechnie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej.
Fundacja WOŚP chce wprowadzenia do szkół podstawowych powszechnej i obowiązkowej nauki pierwszej pomocy i zbiera podpisy pod petycją do MEN w tej sprawie. Można ją podpisać na stronie http://www.wosp.org.pl/uczymy_ratowac/petycja. (pap)