Kwota 6,4 mln zł z przyznanego dofinansowania wspomoże budowę i wyposażenie nowego Centrum Badawczo - Rozwojowego (CBR) pełniącego funkcję platformy technologicznej leków wymagających specjalnych warunków wytwarzania (o wysokiej klasie toksyczności). W pierwszych latach funkcjonowania CBR będzie dedykowane rozwojowi leków cytostatycznych w formie iniekcji dożylnej dla pacjentów chorych na raka piersi oraz okrężnicy. W następnych latach TZF Polfa zakłada rozwój innych postaci leków i wskazań. Wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt laboratoria zapewnią szeroki wachlarz usług preformulacyjnych, formulacyjnych, a także analitycznych.

Dofinansowanie z funduszy unijnych

Projekt zostanie zrealizowany w ramach konkursu Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020, Priorytet 2: Wsparcie otoczenia i potencjału przedsiębiorstw do prowadzenia działalności B+R+I. Działanie 2.1: „Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw” PO IR. Łączna wartość projektu wynosi 78 849 000 zł, a wartość dofinansowania to 6 386 043 zł.

Drugie wsparcie, (wartość niemal 1,6 mln zł), TZF Polfa wykorzysta na rozwój infrastruktury badawczej - laboratorium przeznaczonego do kontroli i certyfikacji: półmasek ochronnych FFP2 i FFP3 oraz masek chirurgicznych, stanowiących podstawowe narzędzie ochrony w trakcie trwającej pandemii COVID-19.

 


Projekt będzie realizowany w ramach konkurs 2/2.1/2020 Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014 – 2020 Priorytet 2: Wsparcie otoczenia i potencjału przedsiębiorstw do prowadzenia działalności B+R+I, Działanie 2.1: „Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw” PO IR „Dotacja na infrastrukturę do zwalczania COVID-19”. Łączna wartość wynosi 2 159 368,77 zł, a kwota dofinansowania to 1 596 458,36 zł.

Polfa rośnie na pandemii COVID-19

Na samym początku pandemii COVID-19, Polfa Tarchomin uruchomiła w ekspresowym tempie produkcję płynów dezynfekcyjnych, na które rozpoczęło się zapotrzebowanie - wypracowuje z nich obecnie większe przychody niż ze sprzedaży leków.  

Polfa Tarchomin jest najstarszym producentem leków w Polsce, działa na rynku od 1832 roku. Obecnie zatrudnia ponad 1100 osób. Specjalizuje się w produkcji leków, zapewniający pacjentom dostęp do nowoczesnych metod leczenia, mowa tutaj głównie o obszarze leków przeciwbakteryjnych (antybiotyki), leków przeciwcukrzycowych (insuliny), leków działających na ośrodkowy układ nerwowy i produktów dermatologicznych. Zakład jest ponadto polskim producentem substancji farmaceutycznych - aktywnych składników do produkcji gotowych form leków. W ciągu roku Polfa produkuje 65 milionów opakowań leków w formie stałej (tabletki, kapsułki), aerozoli oraz żeli. Zakład posiada 30 linii produkcyjnych.