O problemach związanych z wykonywaniem zawodów zaufania publicznego  rozmawiali przedstawiciele tych zawodów a także posłowie i senatorowie oraz reprezentanci instytucji państwowych, podczas konferencji „Samorząd zawodowy gwarantem bezpieczeństwa jednostki”, która odbyła się na początku czerwca 2017 roku w Senacie. Spotkanie zorganizowano z inicjatywy Mazowieckiego Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego, we współpracy z Senacką Komisją Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

- Pojęcie zawodu zaufania publicznego zostało wprowadzone do polskiego systemu prawnego w Konstytucji. Nie chodzi tu jednak tylko o profesjonalizm, fachowość, rzetelność, bo to jest właściwe każdemu zawodowi. Istotne jest to, że do zawodu zaufania publicznego przypisywana jest również misyjność, którą rozumiemy jako służenie ogółowi - powiedział Paweł Trojanek, przewodniczący Mazowieckiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Jak dodał, oznacza to, że poza wymienionymi atrybutami, osoby wykonujące te zawody muszą też mieć dobrą wolę, właściwą motywację, staranność.
- Muszą też przestrzegać wartości istotnych nie tylko dla profilu danego zawodu, ale także dla funkcjonowania państwa jako takiego, czyli chodzi o przestrzeganie prawa - powiedział.

- Zawody zaufania publicznego są regulowane, co oznacza, że można je wykonywać dopiero po uzyskaniu tytułu zawodowego, o ile spełni się określone wymogi dotyczące wykształcenia i praktyki. Sprawne funkcjonowanie społeczeństw jest możliwe dzięki ich pracy opartej na wysokich kwalifikacjach - podkreśliła profesor Jadwiga Glumińska-Pawlic, przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych. 

Zawodami zaufania publicznego są: adwokaci, aptekarze, architekci, biegli rewidenci, doradcy podatkowi, diagności laboratoryjni, inżynierowie budownictwa, komornicy, kuratorzy sądowi, lekarze i lekarze dentyści, lekarze weterynarii, notariusze, pielęgniarki i położne, psychologowie, radcy prawni, rzecznicy patentowi, urbaniści. Każdy z tych zawodów boryka się z innymi trudnościami.

- Przykładowo, największą troską przedstawicieli zawodu pielęgniarek jest brak napływu młodych ludzi do zawodu – powiedziała Hanna Szarpak, wiceprzewodnicząca Mazowieckiego Oddziału KIDP. W części zawodów problemem jest to, że wiele z tych osób, które podchodzą do egzaminów, reprezentuje niski poziom, bo obniżył się poziom nauczania w szkolnictwie.

- Przedstawicielki Izby Pielęgniarek i Położnych podczas konferencji w Senacie mówiły, że średnia wieku pielęgniarek to ponad 50 lat, a w najbliższych latach odejdzie na emeryturę kilkadziesiąt tysięcy pielęgniarek. Co rok kształconych jest około 5000 pielęgniarek, do zawodu zgłasza się 3500 osób, z tego 1700 uzyskuje pracę i często otrzymuje najniższe wynagrodzenie. Brak pielęgniarek to efekt wieloletnich zaniedbań: likwidacji licealnych szkół pielęgniarskich, długotrwały brak etatów w szpitalach ze względu na ograniczone środki z NFZ i niskich zarobków. Obecnie zagrożone jest bezpieczeństwo pacjentów, którymi opiekuje się za mało pielęgniarek - podkreśliła Hanna Szarpak.

- Nie sposób opisać postulatów wszystkich zawodów. Warto wspomnieć o psychologach, którzy już od kilkunastu lat domagają się powołania samorządu zawodowego. Ułatwiłoby to społeczeństwu rozpoznanie, do kogo mogą się zwrócić i uzyskać bezpieczną pomoc - wyjaśniła Hanna Szarpak. - Psychologowie mają do czynienia z osobami zdrowymi, często oceniając przydatność danej osoby do wypełniania odpowiednich funkcji. Nadanie tytułów i nadzór nad procesem ustawicznego kształcenia pozwoliłby zwiększyć bezpieczeństwo osób korzystających z usług psychologa - dodała.

Przedstawiciele samorządów zawodowych wskazywali, że powinni pełnić rolę współtwórców prawa, a nie tylko konsultować projekty aktów prawnych.

W podsumowaniu, senator Michał Seweryński, wicemarszałek Senatu, dzięki któremu możliwe było zorganizowanie tej konferencji w Senacie, wskazał, że procedura petycji przewidziana w Senacie może ułatwić zawodom zaufania publicznego wprowadzenie postulatów mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa obywateli.

Przedstawiciele zawodów zaufania publicznego starają się integrować środowiskowo. W tym celu spotkali się w minioną sobotę, 10 czerwca 2017, na VIII Rodzinnym Pikniku Integracyjnym Samorządów Zaufania Publicznego w Starej Miłosnej, zorganizowanym przez Mazowieckie Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego.

Podczas pikniku uczestnicy mogli porozmawiać na temat tego, co ich łączy. Była to również okazja do aktywności kulturalnych i sportowych. Po raz pierwszy uruchomiono Strefę Seniora, w której osoby starsze skorzystały z bezpłatnych badań wzroku i słuchu, porad dietetyka, a także uczestniczyły w zajęciach sportowych z instruktorem (joga, nordic walking).

Główną rolą Mazowieckiego Forum jest inicjowanie i wyrażanie opinii wobec organów władzy i administracji państwowej, w sprawie rozwiązań prawnych służących polepszeniu sytuacji faktycznej i prawnej obywateli. Zadaniem Forum jest również tworzenie właściwych warunków do wykonywania ustawowych zadań przez członków samorządów, integrowanie środowisk zawodowych, a także konsultowanie i wymiana doświadczeń w przedmiocie działalności samorządowej, w tym dotyczących podnoszenia kwalifikacji zawodowych członków samorządów.

Materiał powstał we współpracy z Krajową Izbą Doradców Podatkowych.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP