Zainteresowanie poradami okazało się tak duże, że funkcjonowanie punktów wydłużono do końca lipca 2016 roku.

Wyniki badań są alarmujące: już 20 procent Polaków zmaga się z otyłością, a liczba osób nią dotkniętych cały czas rośnie. Otyłość to nie tylko problem estetyczny – osoby cierpiące na tę chorobę mają znacznie podwyższone ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, cukrzycę czy inne zaburzenia metaboliczne, a nawet nowotwory. Udowodniono także, że osoby otyłe często cierpią na zaburzenia lękowe i depresyjne. 

– Otyłość ma bardzo szeroki i dewastujący wpływ na nasze zdrowie. Dlatego trzeba wykorzystywać każdą nadarzającą się okazję do edukowania społeczeństwa na temat jej skutków. Coraz więcej mamy w szpitalach pacjentów z otyłością olbrzymią, co stanowi bardzo duże obciążenie diagnostyczne, terapeutyczne i ekonomiczne dla systemu ochrony zdrowia. Aby zapobiec katastrofie i skrócić kolejki w służbie zdrowia, musimy zrobić w Polsce wszystko, co tylko się da, aby zahamować epidemię otyłości – mówi profesor Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.

Wobec tak dużej skali problemu Instytut Żywności i Żywienia uruchomił – w ramach projektu Zachowaj Równowagę – szereg działań interwencyjnych i edukacyjnych mających zahamować epidemię otyłości i nadwagi w Polsce. Efektem jednego z tych działań jest utworzenie ogólnopolskiej sieci Dietetycznych Punktów Konsultacyjnych, które powstały w ponad 100 wybranych placówkach służby zdrowia na terenie całego kraju. Pacjenci mogą tam skorzystać z bezpłatnych porad żywieniowych udzielanych przez wykwalifikowanych dietetyków, wyłonionych w drodze konkursu przez Polskie Towarzystwo Dietetyki. W celu umówienia się na konsultację należy skontaktować się telefonicznie z wybraną placówką i ustalić termin spotkania.

Podczas pierwszej wizyty w DPK zadaniem dietetyka jest przeprowadzenie z pacjentem wywiadu na temat jego zdrowia, czyli zapytanie między innymi o historię chorób, wiek, zwyczaje żywieniowe i upodobania smakowe, styl życia. Na koniec spotkania pacjenci otrzymują szczegółowe zalecenia żywieniowe. 
 
W celu utrwalenia zdobytej wiedzy każdy otrzymuje dodatkowo materiały edukacyjne w postaci: broszur „Co jeść, aby schudnąć” i „ Jak ćwiczyć, aby schudnąć” oraz specjalnej planszy zawierającej informacje o ilości i wielkości porcji, jak również sposobie komponowania całodziennego jadłospisu. 

Bardzo duże zainteresowanie tą formą walki z nadwagą i otyłością prowadzoną przez Instytut (prawie 10 tysięcy udzielonych porad) z jednej strony potwierdza, że występowanie nadmiernej masy ciała stanowi w Polsce powszechny problem, z drugiej natomiast pokazuje, że Polacy są chętni i zmotywowani do zmiany obecnego stanu rzeczy. Z tego powodu, wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, Instytut zdecydował się wydłużyć działanie wybranych punktów konsultacyjnych do końca lipca 2016 roku. 
Zachowaj Równowagę to realizowany przez Instytut Żywności i Żywienia projekt edukacyjny, którego pełna nazwa brzmi: „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej” (2011–2016). 

Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Jego całkowity budżet wynosi 5 294 000 CHF, z dofinansowaniem strony szwajcarskiej w wysokości 4 500 000 CHF (85 peocent kosztów) i z budżetu Ministerstwa Zdrowia (15 procent środków). Partnerami projektu są: Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, Polskie Towarzystwo Dietetyki i Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”. 

Więcej informacji oraz aktualną listę DPK można znaleźć na stronie www.zachowajrownowage.pl.


Źródło: Projekt Zachowaj Równowagę