Pracowałam w SP ZOZ-ie na podstawie umowy o pracę, od stycznia 2011 r. chciałabym przejść na umowę kontraktową.
Czy w takiej umowie można zapisać urlop wypoczynkowy lub szkoleniowy?

Strony umowy, tzw. kontraktu mogą dowolnie ukształtować w nim problem dni wolnych od pracy z przeznaczeniem na wypoczynek albo podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
Tak zwany kontrakt lekarski jest umową cywilnoprawną, do której stosuje się przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) – dalej k.c. dotyczące zlecenia (art. 750 k.c.) w zakresie nieuregulowanym w § 19 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 13 lipca 1998 r. w sprawie umowy o udzielenie zamówienia na świadczenia zdrowotne (Dz. U. Nr 93, poz. 592).
Strony mogą dowolnie kształtować treść takiej umowy byleby nie była ona sprzeczna z właściwością (naturą) stosunku prawnego, ustawą ani zasadami współżycia społecznego (art. 3531 k.c).

Przykłady

Ponieważ ani przepisu Kodeksu cywilnego ani przepisy ww. rozporządzenia nie rozstrzygają kwestii dni wolnych zleceniobiorcy w czasie trwania kontraktu, strony mogą w tym zakresie umowę dowolnie ukształtować. Na przykład poprzez wprowadzenie zapisu, że:
•\lekarzowi przysługują w ciągu roku 2 tygodnie płatnych dni wolnych, albo
•\lekarz ma prawo do 3 tygodni dni wolnych płatnych 40% stawki zasadniczej, albo
•\lekarzowi w ciągu roku kalendarzowego przysługują 4 dni wolne z przeznaczeniem na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, albo
•\lekarz ma prawo do bezpłatnych 14 dni wolnych w terminie zgłoszonym zleceniodawcy co najmniej 21 dni wcześniej, itp.
Anna Gotkowska