Czy szpital może wystosować zapytanie do Krajowego Rejestru Karnego o niekaralność pracownika szpitala: oddziałowej, ordynatora, kasjerki, itp.?
Jeżeli tak to jaką podstawę prawną należy wpisać w formularzu zapytania?

Pracodawca na podstawie art. 221 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) nie może żądać od pracownika danych o karalności, jeżeli obowiązek ten nie wynika z przepisów innych ustaw.
Na początku należy uściślić pytanie i wskazać, że informacje o karalności są zawarte w Krajowym Rejestrze Karnym. Zasady jego prowadzenia i uzyskiwania informacji zostały zawarte w ustawie z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 50, poz. 292 z późn. zm.) - dalej k.r.k. Uprawnienie pracodawcy do zwracania się o dane o karalności zostały uregulowane w art. 6 ust. 1 pkt 10 k.r.k. – ale także ten przepis wskazuje, że można uzyskać dane o karalności tylko takiego pracownika, który aby zostać zatrudnionym bądź pracować na danym stanowisku musi spełniać kryterium niekaralności. Ponieważ przepisy innych ustaw, zdaniem udzielającego odpowiedzi, nie wymagają od oddziałowej, ordynatora bądź kasjerki wymogu niekaralności, w związku z powyższym nie ma możliwości wystąpić o dane dotyczące niekaralności ww. pracowników.
Katarzyna Lenczowska-Soboń