Lex Ochrona Zdrowia Promocja miesiąca
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Czy SP ZOZ musi wdrożyć ePUAP?

Czy SP ZOZ musi wdrożyć ePUAP (Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej)?

Odpowiedź

Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej jest na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. Nr 64, poz. 565 z późn. zm.) - dalej u.i.d.p. zobowiązany do stosowania postanowień tej ustawy. Oznacza to, że jest zobowiązany do używania przy realizacji zadań publicznych systemu teleinformatycznego, który odpowiada wymaganiom ustawy o informatyzacji i przepisów wykonawczych do niej. EPUAP jest systemem, który takie wymagania spełnia. Jednakże SP ZOZ nie jest zobowiązany wykorzystywać ePUAP – może używać innego systemu teleinformatycznego, który odpowiada przepisom prawa.

Uzasadnienie

System teleinformatyczny – Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (dalej ePUAP) został utworzony w oparciu o przepisy ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Właściwe podstawy prawne dla działania ePUAP wprowadzono do ustawy, dokonując w 2010 r. jej nowelizacji ( ustawa z dnia 12 lutego 2010 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw, Dz. U. Nr 40, poz. 230).
W pierwszej kolejności wskazać należy, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 4 u.i.d.p. jej przepisy mają zastosowanie m.in. do samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, co oznacza, że ilekroć ustawa o informatyzacji posługuje się pojęciem "podmiotu publicznego" i nakłada na niego określone obowiązki, to postanowienie takie ma zastosowanie również do samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 u.i.d.p. podmiot publiczny, a więc także SP ZOZ, używa do realizacji zadań publicznych systemów teleinformatycznych (czyli zgodnie z definicją z art. 3 pkt 3 u.i.d.p. zespołu współpracujących ze sobą urządzeń informatycznych i oprogramowania zapewniających przetwarzanie, przechowywanie, a także wysyłanie i odbieranie danych przez sieci telekomunikacyjne za pomocą właściwego dla danego rodzaju sieci telekomunikacyjnego urządzenia), które muszą łącznie spełnić dwa warunki:

1) odpowiadać minimalnym wymaganiom dla systemów teleinformatycznych oraz
2) zapewniać interoperacyjność systemów na zasadach określonych w Krajowych Ramach Interoperacyjności (pojęciem interoperacyjności posługuje się m.in. ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne, Dz. U. Nr 171, poz. 1800 z późn. zm.), definiując je jako zdolność sieci telekomunikacyjnych do efektywnej współpracy w celu zapewnienia wzajemnego dostępu użytkowników do usług świadczonych w tych sieciach, a zatem na gruncie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, interoperacyjność oznacza możliwość osiągnięcia współpracy pomiędzy różnymi systemami teleinformatycznymi).

Ustawa nie narzuca podmiotom publicznym jednego systemu teleinformatycznego, z jakiego mają korzystać. Wynika to z faktu, iż ustawa o informatyzacji opiera się na założeniu tzw. neutralności technologicznej, którą definiuje w art. 3 pkt 19 u.i.d.p. jako zasadę równego traktowania przez władze publiczne technologii teleinformatycznych i tworzenia warunków do ich uczciwej konkurencji, w tym zapobieganie możliwości eliminacji technologii konkurencyjnych przy rozbudowie i modyfikacji eksploatowanych systemów teleinformatycznych lub przy tworzeniu konkurencyjnych produktów i rozwiązań. W uzasadnieniu projektu ustawy nowelizującej duży nacisk położono właśnie na podkreślenie faktu, iż nowelizacją wzmocniono zasadę neutralności technologicznej. Jej praktycznym przejawem jest postawienie systemom teleinformatycznym wymogu interoperacyjności – państwo nie narzuca jednego systemu, z którego podmioty publiczne mają korzystać, ale oczekuje, że różne wykorzystywane przez nie systemy będą mogły ze sobą współpracować. Szczegółowo wymagania stawiane systemom teleinformatycznym określone zostały w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 526).

Jak już wcześniej wspomniano ePUAP jest systemem teleinformatycznym, który spełnia wymagania stawiane w ustawie systemom teleinformatycznym w ogóle. Oznacza to, że SP ZOZ podobnie jak pozostałe podmioty publiczne może korzystać z ePUAP jako ze swojego systemu teleinformatycznego, w oparciu, o który będzie realizować ustawowo określone obowiązki. SP ZOZ może jednak wdrożyć u siebie i wykorzystywać do realizacji ustawy inny system teleinformatyczny, byleby spełniał on warunki wynikające z przepisów wykonawczych do ustawy o informatyzacji, o których mowa była wyżej. Stanowisko takie znajduje potwierdzenie na przykład w piśmie rzecznika prasowego Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Pana Artura Koziołka z 27 listopada 2012 r., w którym wnosił on o sprostowanie informacji, które zostały opublikowane w jednym z magazynów komputerowych. W piśmie rzecznika można przeczytać, że "na platformie ePUAP usługi są udostępniane przez urzędy, czyli to urzędy decydują czy ich usługi dostępne są w wersji elektronicznej poprzez ePUAP czy też nie. MAC (Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji) jako właściciel systemu udostępnił infrastrukturę, stworzył możliwości do korzystania z tego narzędzia, zaprasza do współpracy — jednak decyzja o ewentualnym wykorzystaniu ePUAP leży po stronie urzędów" (http://www.cpi.gov.pl/article,sprostowanie_rzecznika_prasowego_mac_z_dnia_27_listopada_2012_r,293.html).

Pytanie pochodzi z Serwisu Prawo i Zdrowie

Polecamy książki prawnicze o tematyce zdrowotnej