Czy pracodawca ma obowiązek pisemnie poinformować pracownika o wpisaniu go do rejestru pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach?
Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. Nr 237, poz. 1656 dalej jako: u.e.p.) płatnik składek jest obowiązany prowadzić:
1) wykaz stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz
2) ewidencję pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których jest przewidziany obowiązek opłacania składek na FEP, zawierającą dane, o których mowa w ust. 3 pkt 2.

Stosownie zaś do art. 41 ust. 5 u.e.p. płatnik składek obowiązany jest powiadomić pracowników o dokonaniu wpisu do ewidencji, o której mowa w ust. 4.
Przepis ten nie rozstrzyga czy powiadomienie pracowników przez płatnika o dokonaniu wpisu w ewidencji powinno być dokonane na piśmie. W takiej sytuacji forma czynności faktycznej, jaką jest to powiadomienie, nie jest istotna z punktu widzenia spełnienia wymogu poinformowania pracownika o wpisie do ewidencji. Jednakże pracodawca w razie kontroli zakładu pracy powinien wykazać, że spełnił obowiązek, o którym mowa w art. 41 ust. 5 u.e.p., stąd w jego interesie jest, aby powiadomienie miało formę pisemną. Zgodnie bowiem z art. 41 ust. 6 u.e.p. w przypadku nieumieszczenia w ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których jest przewidziany obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych, pracownikowi przysługuje skarga do Państwowej Inspekcji Pracy. Pracodawca powinien zatem dysponować dowodem powiadomienia pracownika o umieszczeniu go w ewidencji w razie kontroli inspektora Państwowej Inspekcji Pracy.
Magdalena Rycak