Czy lekarz systemu, który udziela pacjentowi świadczenia zdrowotnego w miejscu zdarzenia jest zobowiązany do wystawienia pacjentowi zaświadczenia lekarskiego o niezdolności do pracy?
\\

Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawo i Zdrowie

Czy lekarz systemu, który udziela pacjentowi świadczenia zdrowotnego w miejscu zdarzenia w ramach umowy zawartej z NFZ w rodzaju ratownictwo medyczne jest zobowiązany do wystawienia pacjentowi zaświadczenia lekarskiego o niezdolności do pracy?

Odpowiedź:

Lekarz jednostki ratownictwa medycznego nie jest zobowiązany do wydania zaświadczenia o niezdolności do pracy osobie, której udziela świadczenia zdrowotnego na miejscu zdarzenia.

Uzasadnienie:

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 757 z późn. zm.) - dalej u.p.r.m., system Państwowe Ratownictwo Medyczne został utworzony w celu zapewnienia pomocy każdej osobie znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Wezwanie zespołu ratownictwa medycznego powinno mieć miejsce w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub stanach nagłych mogących prowadzić do istotnego uszczerbku zdrowia. Czynności ratunkowe nie obejmują orzekania o stanie zdrowia pacjenta, tak więc zasadniczo w ramach działań zespołów ratownictwa medycznego nie wydaje się zaświadczeń o stanie zdrowia, podobnie jak nie wystawia się recept na stosowane stale leki w związku ze schorzeniem przewlekłym, nie przeprowadza rutynowych badań zaleconych przez lekarza leczącego pacjenta. W celu otrzymania zaświadczenia o niezdolności do pracy pacjent powinien zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Również z zarządzenia Nr 65/2012/DSM Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 17 października 2012 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ratownictwo medyczne (ze zmianami) wynika, że w trakcie realizacji umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych w tym zakresie świadczeniodawca udziela świadczeń poprzez podejmowanie i wykonywanie medycznych czynności ratunkowych wobec każdej osoby znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego w warunkach pozaszpitalnych oraz realizuje związane z tym inne zadania wynikające z przepisów ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz innych ustaw. Pod pojęciem medyczne czynności ratunkowe rozumie się tu świadczenia opieki zdrowotnej w rozumieniu przepisów o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, udzielane przez jednostkę systemu, o której mowa w art. 32 ust. 1 pkt 2 u.p.r.m. w warunkach pozaszpitalnych, w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, realizowane w ramach rodzaju świadczeń: ratownictwo medyczne. W pojęciu tym nie mieści się więc wystawianie zaświadczeń o niezdolności do pracy.

Małgorzata Brzozowska-Kruczek, autorka współpracuje z Serwisem Prawo i Zdrowie

Odpowiedzi udzielono 1 sierpnia 2014 r.

\
Data publikacji: 7 sierpnia 2014 r.