Wnioski w Wydziale Zdrowia Urzędu Miasta Częstochowy złożyło do końca marca 35 par. Kwota 75 tys. zł, pierwotnie zapisana na realizację programu w budżecie miasta na 2016 rok, dawała możliwość dofinansowania zabiegów dla 15 par. Władze miasta przesunęły jednak dodatkowe 85 tys. zł w budżecie Wydziału Zdrowia, co umożliwi 17 parom z listy rezerwowej udział w tegorocznym programie.
 
W obecnej edycji częstochowskiego programu dofinansowania zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego wiek kobiety kwalifikującej się do zabiegu został podniesiony do 40, a w uzasadnionych medycznie przypadkach nawet do 42 lat. Z dofinansowania mogą obecnie skorzystać – oprócz małżeństw – także pary żyjące w związkach partnerskich, a kwota dofinansowania w miejskim programie została podniesiona z 3 do 5 tys. zł.
 
W ocenie częstochowskich urzędników te zmiany oraz wygaszenie funkcjonującego do tej pory ogólnopolskiego programu ministerialnego sprawiło, że zainteresowanie częstochowskim programem jest wyjątkowo duże.
 
Pary z listy rezerwowej będą mogły już od przyszłego tygodnia zgłaszać się do wybranych przez siebie klinik realizujących częstochowski program in vitro i rozpoczynać starania o dziecko. Program będzie kontynuowany w 2017 roku.

Czytaj: Samorządy chcą dopłacać do in vitro>>>
 
Pierwszy miejski program leczenia niepłodności metodą in vitro ruszył w Częstochowie prawie cztery lata temu - był realizowany w latach 2012-2014. Był to pierwszy w Polsce program zdrowotny dofinansowujący zabiegi zapłodnienia pozaustrojowego. Zakwalifikowano do niego wówczas ponad 30 małżeństw, a urodziło się 12 dzieci – 6 dziewczynek i 6 chłopców, wśród nich bliźnięta.
 
Decyzja o kontynuacji kolejnej edycji miejskiego programu in vitro w latach 2015-2017 zapadła na sesji Rady Miejskiej 23 listopada 2015 roku. Uchwałę w sprawie  przyjęcia programu polityki zdrowotnej "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy na lata 2015-2017" poparło wówczas 14 radnych, przeciw było 13, jeden wstrzymał się od głosu. (pap)