W stosunku do I edycji badania, które odbyło się w 2014 roku, nastąpił nieznaczny około 1,5-procentowy wzrost liczby podmiotów posiadających strategię informatyzacji placówki w perspektywie najbliższych lat. Nastąpił także około 10-procentowy wzrost liczby podmiotów, które wyodrębniły w swojej strukturze komórkę ds. IT. Są to w większości małe liczące do 4 osób komórki. Znacznie poprawił się również stan posiadania i aktualizowania przed podmioty lecznicze stron www.

Natomiast jedynie 28 procent szpitali, 13 procent placówek udzielających stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych innych niż szpitalne oraz 10 procent placówek ambulatoryjnych posiada Repozytorium Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (rozumiane jako miejsce składowania dokumentów elektronicznych wraz z metadanymi na potrzeby ich wyszukiwania). Niewielka liczba podmiotów prowadzi elektroniczny zapis zgód pacjenta.

36 procent szpitali, 9 procent placówek udzielających świadczeń zdrowotnych innych niż szpitalne oraz 5 procent przychodni zadeklarowało, że ich pacjenci mogą korzystać z internetowego konta pacjenta. 15 procent szpitali, 6 procent placówek udzielających stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych innych niż szpitalne oraz 5 procent przychodni umożliwia sprawdzenie wyników badań on-line, a tylko 7 procent szpital, 3 procent placówek udzielających stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych innych niż szpitalne oraz 3 procent przychodni  umożliwia pacjentom dostęp do dokumentacji medycznej on-line. 

Większość szpitali (ponad 90 procent) oraz znaczna część placówek udzielających stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych innych niż szpitalne (58 procent) posiada własną serwerownię. Gorzej sytuacja wygląda w placówkach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, gdyż jedynie 38 procent z nich zaznaczyło, że posiada serwerownię.
W przypadku przeważającej liczby szpitali (ponad 93 procent) oraz dużej liczby placówek udzielających stacjonarnych całodobowych świadczeń zdrowotnych innych niż szpitalne (ponad 84 procent) i przychodni (prawie 77 procent) serwerownia jest oddzielnym, niezależnym pomieszczeniem.

Badanie wykazało także, że 57 procent szpitali, 31 procent placówek udzielających stacjonarnych całodobowych świadczeń zdrowotnych innych niż szpitalne oraz 31 procent przychodni zakupiła infrastrukturę techniczno-systemową w związku z obowiązkiem dostosowania do wymagań ustawy.

Z badania przeprowadzonego przez CSIOZ wynika, że podmioty lecznicze w ciągu ostatnich 2 lat przeprowadziły znaczące działania związane z dostosowaniem swoich jednostek do obowiązków wynikających z ustawy z 28 kwietnia 2011 roku o systemie informacji w ochronie zdrowia. Nadal pozostaje jednak wiele do zrobienia w tym obszarze, szczególnie pod kątem wprowadzenia opieki koordynowanej, która będzie wymagała od podmiotów leczniczych wymiany nie tylko dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej, ale także badań diagnostycznych czy obrazowych.

 [-OFERTA_HTML-]



Nadal przeważająca część podmiotów leczniczych nie stosuje międzynarodowych lub krajowych standardów elektronicznej dokumentacji medycznej. CSIOZ sugeruje, że należałoby przeprowadzić akcję informacyjną oraz cykle szkoleń związane z tematyką standardów w tym zakresie, w szczególności standardu HL7. 

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku stosowania rozwiązań telemedycznych, tak jak w trakcie poprzedniego badania, również obecnie, tylko nieznaczny odsetek podmiotów korzysta z tego typu rozwiązań. 

II edycja „Badania stopnia przygotowania podmiotów wykonujących działalność leczniczą do obowiązków wynikających z ustawy z 28 kwietnia 2011 roku o systemie informacji w ochronie zdrowia” została przeprowadzona od 4 lipca 2016 do 16 sierpnia 2016 roku w Systemie Statystyki w Ochronie Zdrowia. 

Badanie skierowane było do przedsiębiorstw podmiotów leczniczych (obecnie zakładów leczniczych – zmiana nazwy związana ze zmianą ustawy o działalności leczniczej).

Źródło: www.csioz.gov.pl