Badanie randomizowane trzeciej fazy połączy wysiłki lekarzy z tej uczelni oraz badaczy z Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego, kierowanego przez dr. Dominika Dytfelda z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Wsparcie finansowe zapewni dwóch producentów leków na szpiczaka stosowanych w tym badaniu – firmy Celgene i Amgen. Projekt obejmie blisko 200 pacjentów, większość z nich w Polsce, oferując im leczenie preparatami stosowanymi w Stanach Zjednoczonych, ale niedostępnymi na razie w Polsce.

- Będziemy chcieli sprawdzić, który z dwóch schematów postępowania pozwoli uzyskać dłuższą remisję i większą przeżywalność pacjentów – powiedział w Rzymie profesor Jakubowiak, który jest jednym z czołowych specjalistów zajmujących się leczeniem szpiczaka w Stanach Zjednoczonych.

- Dla mnie, jako dla Polaka i wykształconego w Polsce lekarza jest bardzo ważne, że udało nam się doprowadzić do międzynarodowego badania, które potencjalnie może zmienić przyszłość leczenia szpiczaka, i w którym będą uczestniczyli Polacy – dodał.

Czytaj: Wzrasta zachorowalność na szpiczaka w Europie>>>



Badanie rozpocznie się na przełomie 2015 i 2016 roku, potrwa 4 lata. Dwie grupy pacjentów będą leczone według dwóch schematów, stosowanych standardowo i z powodzeniem w Stanach Zjednoczonych.
- Obie grupy otrzymają wspaniałe leczenie – to leki, które w tej chwili w Polsce nie są dostępne, a dają dobre efekty – podkreślił naukowiec.

Profesor Jakubowiak jest jednym z prelegentów trwającej w Rzymie od środy do soboty (od 23 do 26 września 2015) konferencji z udziałem 2,5 tysięcy specjalistów z całego świata, poświęconej najnowszym osiągnięciom w dziedzinie leczenia szpiczaka.

W 2012 roku szpiczak był w Polsce trzecią pod względem liczby nowych zarejestrowanych przypadków chorobą nowotworową układu limfoidalnego u dorosłych, zachorowało ponad 1400 osób. Choroba ta występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. 90 procent przypadków rozpoznaje się u osób powyżej 50. roku życia. Niezwykle rzadko występuje poniżej 30. roku życia.(pap)
 
 
LEX Przychodnia to serwis dopasowany do codziennych obowiązków osób zarządzających ambulatoryjnymi podmiotami leczniczymi, który zapewnia wiarygodną, aktualną rzetelną i zrozumiałą informację z zakresu prawa i zarządzania przychodnią. Oferuje natychmiastowe wsparcie w rozwiązywaniu problemów oraz rozwiązania podane w zakresie, który odpowiada dokładnie potrzebom dyrektorów oraz kierowników przychodni.
 
Więcej informacji: www.produkty.lex.pl