BCC przypomina, że Polska uzyskała od Komisji Europejskiej gwarancję otrzymania 12 mld zł finansowego wsparcia projektu planu ratunkowego dla ochrony zdrowia.
„To niemal równowartość 20 procent rocznego budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. Uzyskane środki unijne zostaną przeznaczone na unowocześnienie naszego systemu ochrony zdrowia” –stwierdza ekspert BCC w komentarzu.
Większość tych środków będzie przeznaczona na inwestycje i modernizację oraz nowe wyposażenie szpitali, podstawową opiekę zdrowotną i ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, kształcenie kadr medycznych i profilaktykę zdrowotną.
W 2014 roku został przyjęty „Policy paper dla ochrony zdrowia na lata 2014-2020 Krajowe Ramy Strategiczne". Dokument zawiera między innymi planowane działania finansowane w ramach środków krajowych i unijnych w perspektywie lat 2014-2020.
Czytaj: Zembala: "niewyobrażalne zyski" dla zdrowia Polaków dzięki środkom unijnym
Jest on realizacją zobowiązania dotyczącego tzw. warunkowości ex ante, uzależniającej uruchomienie środków funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności od spełnienia wyjściowych warunków ukierunkowanych na efektywną implementację programów współfinansowanych przez UE.. Zawiera priorytety zdrowotne państwa, a także ramy realizacyjne projektowanych działań: system koordynacji, monitorowania i ewaluacji wsparcia sektora zdrowie ze środków UE na poziomie centralnym oraz regionalnym, wraz z mechanizmami proefektywnościowymi i precyzyjny sposób finansowania.
Według BCC, konkretnym kierunkiem realizacyjnym „Policy paper” zasługującym na poparcie są deklarowane kierunki działania nowego ministra zdrowia dotyczące prac nad ustawą o zdrowiu publicznym, zmian w pakiecie onkologicznym (uproszczenie procedur diagnostyki i leczenia onkologicznego), opieki geriatrycznej z wykorzystaniem potencjału kadrowego lekarzy internistów, szybkiej ścieżki specjalizacyjnej kształcenia lekarzy geriatrów oraz zmian w medycynie ratunkowej dotyczącej szpitali (SOR).
Jak podkreśla BCC, są to działania związane nie tylko z realizacją celów opisanych w „Policy paper", ale również projektowanych regulacji w ustawie o zdrowiu publicznym.