Profesor Banach poinformował w wywiadzie dla PAP, że oficjalne otwarcie kliniki odbędzie się 22 grudnia 2016. Obecnie trwają rozległe prace modernizacyjne w przyszłej klinice, a jednocześnie prace adaptacyjne w poradniach, które znajdą się w jej bliskim sąsiedztwie.
- Wszystko po to, by zapewnić kompleksowe podejście do problemu; tak aby kobieta bądź para, która trafia do nas, była odpowiednio diagnozowana i natychmiast kierowana do kliniki. Założeniem programu jest, by diagnostyka z udziałem całego zespołu specjalistów odbywała się bez zbędnej zwłoki, by jak najszybciej wdrożyć potencjalny harmonogram działań związanych z leczeniem choroby bądź zaburzenia powodującego niepłodność u kobiety bądź mężczyzny - tłumaczy profesor.

Ministerstwo zdrowia w 2016 roku przyznało łódzkiemu instytutowi ponad 1,9 mln zł na zakup sprzętu i inwestycje w ramach "Programu kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce w latach 2016-2020". Pod koniec listopada 2016 w MZ ma odbyć się spotkanie dotyczące sposobu wydatkowania tych środków i funkcjonowania samego programu. Przewidziano także drugą część finansowania – na wyposażenie kliniki - ze środków europejskich z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Konkurs ma się odbyć pod koniec 2016 lub na początku 2017 roku. Instytut liczy na kwotę około 5 mln zł.

Program prokreacyjny jest bardzo ważną częścią polityki zdrowotnej państwa, a Matka Polka ma stworzyć pierwszą w kraju jednostkę tak kompleksowo zajmującą się problemem niepłodności.
- Będziemy szkolili, wymieniali się wiedzą z innymi ośrodkami. Program ochrony zdrowia prokreacyjnego powstał w konkretnym celu – aby ponad 90 procent par, u których występuje niepłodność, mogło dzięki najnowszym osiągnięciom medycyny zajść w ciążę. To cel naszej kliniki - mówi profesor Banach.

- Myślę, że w skali kraju jesteśmy najlepiej do tego przygotowaną jednostką. Nowa klinika pozwoli nam skonsolidować całą opiekę diagnostyczną i medyczną nad kobietą z niepłodnością, chociaż faktycznie już teraz taką opiekę zapewniamy – mamy endokrynologów, ginekologów, immunologów, chirurgów i psychologów. Program prokreacyjny pozwoli te świadczenia medyczne skonsolidować, usprawnić i z pewnością wypracować nowe standardy postępowania z pacjentami. Zakupimy pełne, najnowocześniejsze wyposażenie sal zabiegowych z histero- i laparoskopami oraz ultrasonografami najwyższej klasy, które pozwolą na bardzo dobrą diagnostykę. Mamy należących do najlepszych w kraju specjalistów, którzy wciąż doskonalą swoje umiejętności w najważniejszych ośrodkach medycznych. Chcemy – i taka jest również intencja Ministerstwa Zdrowia - aby mieli możliwość pracy na najlepszym sprzęcie. Ta nasza dbałość powinna znaleźć odzwierciedlenie w skuteczności, abyśmy w optymalnym czasie mogli ustalić przyczynę niepłodności i opracować plan leczenia - wyjaśnia dyrektor Centrum.

Obecnie placówka stara się na bieżąco przyjmować kobiety z problemem niepłodności – bo poradnia andrologiczna dla mężczyzn zostanie uruchomiona w momencie, gdy ruszy klinika. Pacjentki z takimi schorzeniami jak endometrioza, zespół policystycznych jajników czy niedrożność jajowodów są już diagnozowane, aby w momencie ruszenia programu automatycznie mogły być hospitalizowane w klinice – by nie było przestoju między otwarciem tej placówki a jej faktycznym funkcjonowaniem. W zależności od rozpoznania kobiety kierowane są obecnie do już działających klinik ICZMP.

- Już teraz w ramach kontraktów NFZ przyjmujemy dorosłych mężczyzn – to przypadki kardiologiczne czy neurochirurgiczne; operowani u nas pacjenci mogą w pewnym momencie skończyć 18 lat i chcemy im zapewnić ciągłość terapii. Diagnostyka męskiej niepłodności ma jednak zupełnie inny wymiar niż w przypadku kobiet – takie zabiegi jak badanie nasienia, badania genetyczne, immunologiczne i USG można wykonywać ambulatoryjnie. Już podpisaliśmy kontrakt z jednym z najwybitniejszych w kraju andrologów, profesorem Krzysztofem Kulą - mówi profesor Banach.

Dyrektor Instytutu przewiduje, że od momentu oficjalnego otwarcia w grudniu 2016 będzie potrzeba jeszcze około dwóch miesięcy, by jednostka ruszyła z pełnym wyposażeniem, sprzętem, salami zabiegowymi.  Pełną gamę możliwości diagnostycznych i zabiegowych może osiągnąć na przełomie lutego i marca 2017 roku.(pap)