Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) to zakażenia wywołujące choroby wątroby o ostrym przebiegu, które powodują śmierć prawie 1,4 miliona ludzi rocznie na całym świecie.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW typu B), tzw. żółtaczka wszczepienna, to choroba zakaźna wywołana przez wirusa HBV (Hepatitis B Virus). W Polsce na WZW typu B co roku zapada około 1500 osób, szacuje się również, że około 500 tysięcy Polaków jest nosicielami tego wirusa. Z uwagi na wysoką zakaźność, ryzyko zarażenia jest bardzo duże. Skuteczną profilaktykę stanowią szczepienia ochronne, od początku lat dziewięćdziesiątych znajdujące się w kalendarzu szczepień obowiązkowych.

Oznacza to, iż osoby urodzone przed 1992 rokiem, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet planujących ciążę, powinny porozmawiać z lekarzem na temat uzupełniania szczepienia przeciwko WZWB.

Wirus WZWB może powodować marskość i niewydolność wątroby, raka, a nawet śmierć. Każda niezaszczepiona osoba ryzykuje zakażenie, gdyż następuje ono w wyniku kontaktów z zarażoną osobą (jej krwią lub wydzielinami), bądź też podczas wszelkich zabiegów naruszających ciągłość tkanek, na przykład podczas zabiegów szpitalnych, stomatologicznych, czy kosmetycznych lub fryzjerskich, ale także używania tych samych przedmiotów codziennego użytku, co osoba zakażona, na przykład golarki.

Najskuteczniejszą metodą profilaktyki są szczepienia ochronne również w przypadku wirusa WZW A, znanego jako „choroba brudnych rąk” lub „żółtaczka pokarmowa”. Zakażenie tym wirusem ma zwykle bardzo ciężki przebieg, a 20 procent chorych wymaga niekiedy wielomiesięcznej hospitalizacji.

Najczęstszą przyczyną zakażenia WZW typu A jest skażona woda lub żywność. Do zakażenia może dojść także poprzez bezpośredni kontakt z nosicielem. Wirusem możemy zarazić się, np. w czasie podróży lub w restauracji. Zarażenie WZW typu A powoduje silne stany zapalne i może doprowadzić do trwałego uszkodzenia wątroby. Ryzyko powikłań jest znacznie wyższe u osób starszych. W wyniku WZW typu A może dojść do nadostrego zapalenia wątroby, którego śmiertelność wynosi około 50 procent.

Od 1991 roku w Polsce spada również liczba zachorowań na WZW typu A, w 1998 roku zanotowano ich 1024, w 2013 roku - 48, a w 2014 roku - 76. Do lat dziewięćdziesiątych dzieci zarażały się przede wszystkim w szkołach i przedszkolach, dziś nie jest to już tak częste. Wpłynęła na to znaczna poprawa warunków sanitarno – higienicznych życia oraz wprowadzenie szczepień przeciwko WZW A. O szczepieniu jednak nie możemy zapomnieć, przede wszystkim jeśli wybieramy się na dalekie wakacje do niektórych krajów Europy Wschodniej i basenu Morza Śródziemnego, Afryki, Azji, Ameryki Środkowej i Południowej:

„Zaszczep się wiedzą” to akcja informacyjna i edukacyjna prowadzona od 2015 roku. Jest przewodnikiem po wiarygodnych i sprawdzonych informacjach dotyczących szczepień. Rzetelne i sprawdzone informacje na temat szczepień można znaleźć na stronie internetowej www.zaszczepsiewiedza.pl. Osoby stojące przed decyzją: „szczepić, czy nie szczepić?”, znajdą tu źródła wiedzy, sprawdzone przez autorytety wspierające akcję. Są wśród nich uznani eksperci oraz instytucje od lat zajmujące się wakcynologią, czyli nauką dotyczącą szczepień.

Akcję „Zaszczep się wiedzą” wspierają: Centrum Zdrowia Dziecka, Fundacja Rozwoju Pediatrii, Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Centrum Medyczne Damiana, Polskie Towarzystwo Higieniczne, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Polska Akademia Nauk, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy.

 

Źródło: http://zaszczepsiewiedza.pl