Organizatorami XI Marszu Świętości Życia są Archidiecezja Warszawska oraz Diecezja Warszawsko-Praska. Tradycyjnie, marsz poprzedzą msze święte sprawowane o godz. 11.00 w obu warszawskich katedrach: św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście oraz katedrze św. Floriana na Pradze.
 
Po mszach uczestnicy XI Marszu Świętości Życia spotkają się na Placu Zamkowym, gdzie od godziny 12.00 będzie się odbywał happening pro-life.
 
Dyrektor Wydziału Rodzin Archidiecezji Warszawskiej ks. Dominik Koperski podkreślił, że Marsz Świętości Życia nawiązuje do Dnia Świętości Życia, do którego wezwał św. Jan Paweł II w encyklice "Evangelium vitae" z 1995 r.
 
Ks. Koperski podkreślił, że odpowiedzią na ten apel papieża, było ustanowienie Dnia Świętości Życia w 1998 roku przez Konferencję Episkopatu Polski. - Marsz Świętości Życia w Warszawie, organizowany od 2006 roku jest jednym z elementów włączenia się w obchody Dnia Świętości Życia - dodał.
 
Marsz Świętości Życia - jak podkreślił ks. Koperski - jest "demonstracją prawa do życia każdego człowieka i publicznym opowiedzeniem się po stronie życia". Dodał, że jest też "wyrazem radości z istnienia życia każdego z nas - radości z istnienia rodziny, dzieci".
 
 
Duszpasterz Rodzin Diecezji Warszawsko-Praskiej, misjonarz miłosierdzia ks. Robert Wielądek powiedział, że w tym roku marsz ma wyjątkowy charakter, ponieważ będzie odbywał się w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, ogłoszonym przez papieża Franciszka, jak również przed ŚDM, które w Krakowie, także odbywać się będą pod hasłem miłosierdzia.
 
Na pytanie, czy nie obawiają się prowokacji podczas marszu ze strony przeciwników zakazu całkowitej aborcji, organizatorzy odpowiedzieli, że marsz ten nie ma charakteru politycznego.
- Jeśli ktoś planuje taką prowokację, to niech zrezygnuje z takiego zamiaru, bo idą w nim rodziny z dziećmi bez żadnej agresji - zaapelowali.
 
Do obchodzenia Dnia Świętości Życia wezwał papież Jan Paweł II; w encyklice "Evangelium vitae" wyjaśniał, że podstawowym celem Dnia jest "budzenie w sumieniach, rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”.
 
W Polsce Dzień Świętości Życia został ustanowiony w 1998 roku przez Episkopat Polski i jest obchodzony zawsze 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Marsz Świętości Życia odbywa się w niedzielę przypadającą po tej uroczystości.
 
24 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Życia - ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. Jego celem jest propagowanie odpowiedzialności za rodzinę, zachęcanie do założenia rodziny i posiadania dzieci. (pap)
Dowiedz się więcej z książki
Ludzka biogeneza w standardach bioetycznych Rady Europy [EBOOK PDF + EPUB]
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł