W ramach obchodów tego dnia realizowane są przedsięwzięcia, których celem jest popularyzacja wiedzy o tych chorobach. Należą do nich akcja informacyjna prowadzona, między innymi w warszawskim metrze, osoby czy bezpłatne konsultacje lekarskie, które odbędą się w niedzielę, 18 października 2015, w godz. 10.00 – 15.00, przy Placu Defilad w Warszawie. Jak co roku podczas obchodów Światowego Dnia Reumatyzmu w akcję informacyjną zaangażowali się wolontariusze – członkowie stowarzyszeń pacjenckich, którzy tego dnia podróżując po ulicach Warszawy zabytkowym tramwajem będą rozmawiali z warszawiakami na temat zapalnych chorób reumatycznych i zachęcali ich do odwiedzenia punktu konsultacyjnego.

W powszechnej opinii zapalne choroby reumatyczne dotyczą głównie osób w podeszłym wieku, zaś wiedza o nich niejednokrotnie sprowadza się do przekonania, że jest to  „reumatyzm”, kojarzony ze starością i zmianami zwyrodnieniowymi stawów. Tymczasem do grupy tej zalicza się wiele, bardzo różnorodnych schorzeń. Statystyki podają, że jest ich ponad 200. Trudność w diagnozowaniu i leczeniu tego typu chorób polega na tym, że nie jest znana ich dokładna przyczyna. Wiadomo, że są one najczęściej spowodowane zaburzeniami w układzie odpornościowym, który kieruje przeciwciała do walki z własnymi tkankami i sieje w ten sposób spustoszenie w organizmie. Dlatego też niezwykle istotnym jest, aby jak najszybciej podjąć leczenie, najlepiej w ciągu 12 tygodni od wystąpienia pierwszych objawów i dzięki temu złagodzić skutki choroby oraz zatrzymać jej rozwój. 

Czytaj: 35 tygodni trwa rozpoznanie reumatoidalnego zapalenia stawów >>>

Najczęściej występującym schorzeniem wśród dorosłych, klasyfikowanym jako zapalne, jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Ta nieleczona choroba może prowadzić  do niepełnosprawności, a w skrajnych przypadkach nawet do przedwczesnej śmierci. Cierpi  na nią około 400 000 dorosłych Polaków. Ale zapalne choroby reumatyczne to również  zesztywniające zapalenie stawów (ZZSK), czy łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS). Niestety, wbrew powszechnym opiniom, zapalne choroby reumatyczne dotykają również dzieci i młodzież. Bóle i obrzęki stawów z powtarzającą się wysoką gorączką lub bez, spowolnienie ruchów dziecka po wstaniu z łóżka, zmiany na skórze, uczucie zmęczenia lub zaburzenia wzrostu mogą świadczyć o młodzieńczym idiopatycznym zapaleniu stawów (MIZS), które zbyt późno rozpoznane, może przyczynić się do trwałej utraty zdrowia. 

Mimo ogromnego postępu współczesna medycyna nie dysponuje lekami, które gwarantują wyleczenie schorzeń reumatycznych. Dostępne terapie mogą jedynie spowolnić lub zatrzymać ich rozwój. Dlatego też w przypadku wszystkich zapalnych chorób reumatycznych, niezależnie od wieku pacjenta, obok szybkiej diagnozy, niezwykle ważna jest edukacja pacjentów na temat schorzenia, jego przebiegu oraz zagrożeń z niego wynikających. Dzięki temu możliwe jest podjęcie optymalnej terapii i co niezwykle istotne, świadome uczestnictwo pacjenta w przebiegu leczenia. Jak opracować taki plan, prowadzić efektywny dialog z lekarzem i zarządzać długoterminowym procesem leczenia, pacjenci mogą się dowiedzieć korzystając z informacji zgromadzonych na platformie: 

„RZS: Dołącz do działania” www.rzsdolaczdodzialania.pl. 

Platforma www.rzsdolaczdodzialania.pl to kompendium wiedzy na temat reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Serwis jest integralną częścią ogólnoświatowej kampanii, realizowanej od 2013 roku. Głównym celem funkcjonowania platformy „RZS: Dołącz  do działania” jest edukacja pacjentów oraz lekarzy w obszarze budowaniu relacji opartych na efektywnej współpracy, które służyć mają wspólnemu opracowywaniu długoterminowego planu leczenia. W Polsce honorowy patronat nad kampanią objął profesor dr hab. n. med. Witold Tłustochowicz, Konsultant Krajowy w dziedzinie reumatologii. 

LEX Biblioteka Ochrony Zdrowia jest największą na rynku bazą elektronicznych wersji książek z zakresu ochrony zdrowia. Zawiera ponad 100 książek z zakresu prawa ochrony zdrowia, zarządzania oraz rachunkowości w ochronie zdrowia. 

Szczegółowe informacje: www.profinfo.pl