Zapewniła, że zmiany w tym zakresie zostaną skonsultowane ze środowiskiem. - W celu zapewnienia stabilności, rzetelności i przejrzystości procesu oceny nie planuje się wprowadzania obecnie zmian ustawowych związanych z ewaluacją jakości działalności naukowej. Rok 2023 r. jest już drugim rokiem, z którego osiągnięcia będą podlegały ocenie przeprowadzanej w 2026 r., w związku z tym kompleksowe przemodelowanie systemu ewaluacji byłoby niezasadne i wbrew interesom ocenianych podmiotów - wskazała rzeczniczka MEiN.

Czytaj w LEX: O przesłance postępu w szkolnictwie wyższym i nauce >

Prof. Bernacki: Nie chcemy rewolucji w ewaluacji naukowej, ale modyfikacje będą>>

 

Możliwe zmiany w rozporządzeniu

- O niewprowadzanie obecnie rewolucyjnych zmian apelowały m.in. instytucje przedstawicielskie środowiska szkolnictwa wyższego i nauki - podkreśliła. Całus-Polak dodała, że obecnie rozważana jest wyłącznie zmian przepisów wykonawczych, czyli na poziomie rozporządzeń, która w dużej mierze jest konsekwencją wniosków i postulatów płynących ze środowiska naukowego. Obecnie - jak zaznaczyła - wszystkie zgłoszone uwagi są wnikliwie analizowane i rozpatrywane pod kątem możliwości ich uwzględnienia. Zapewniła, że MEiN analizuje wyniki ewaluacji przeprowadzonej w 2022 r. i dotychczas przyjęte rozwiązania, zarówno systemowe, jak i te dotyczące regulacji prawnych.

- Wszystkie proponowane zmiany zostaną przedstawione do zaopiniowania przez środowisko w ewentualnym projekcie rozporządzenia zmieniającego - zapewniła Całus-Polak.

Czytaj w LEX: Monitorowanie i ocena kontroli zarządczej w uczelniach wyższych >

 

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z 2018 r. nałożyła obowiązek przeprowadzania co cztery lata oceny poziomu badań w zakresie poszczególnych dyscyplin naukowych, prowadzonych w uczelniach i instytutach naukowych. Na podstawie wyników ewaluacji dokonywanej przez Komisję Ewaluacji Nauki minister przyznaje jednostkom kategorie (od najwyższej A+ do najniższej – C) w poszczególnych dyscyplinach nauki. Od przyznanej kategorii uzależnione jest prawo do nadawania stopni naukowych, prowadzenia studiów oraz finansowanie. Pierwsza ewaluacja w nowym kształcie objęła wyjątkowo pięcioletni okres – lata 2017-2021, a kolejna – obejmie lata 2022-2025.(ms/PAP)

Czytaj w LEX: Ustalanie terenu uczelni - zagadnienia wybrane >