Odpowiedź eksperta pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne.

Zamawiający może zwołać zebranie wszystkich wykonawców w celu wyjaśnienia wątpliwości dotyczących treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Jeżeli specyfikacja jest udostępniana na stronie internetowej, informację o terminie zebrania zamieszcza na tej stronie; w takim przypadku sporządza informację zawierającą zgłoszone na zebraniu pytania o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz odpowiedzi na nie, bez wskazywania źródeł zapytań. Informację z zebrania doręcza się niezwłocznie wykonawcom, którym przekazano specyfikację istotnych warunków zamówienia, a jeżeli specyfikacja istotnych warunków zamówienia jest udostępniana na stronie internetowej, zamieszcza się ją także na tej stronie.

Zwołanie zebrania nie jest obowiązkiem, jest uprawnieniem zamawiającego, który korzysta z niego kierując się dobrem prowadzonej procedury. Pamiętać przecież należy, że zarówno zebranie, jak i wizja mają z góry określony charakter pomocniczy, nie mogą zastąpić opisu przedmiotu zamówienia prawidłowo sporządzonego przez zamawiającego. Jednorazowe skorzystanie z możliwości zwołania zebrania wykonawców nie powoduje po stronie zamawiającego obowiązku powtarzania zebrania, czy też wykonanej w jego ramach wizji lokalnej, w sytuacji, gdy nowi wykonawcy będą zgłaszali takie prośby. Wynika z tego, że wystarczającym będzie odesłanie nowo pytających wykonawców do protokołu z wizji lokalnej (tj. kiedy w trakcie zebrania można było obejrzeć plac) i informacji z przeprowadzonego zebrania.

Jednocześnie powyżej postawione pytanie dotyka zakresu naczelnych zasad ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907) dalej p.z.p., która jako priorytetowe wskazuje konieczność przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie wykonawców. Co oznacza, że nie można wprowadzać różnych zasad np. niektórym z nowo pytających wykonawców zezwolić na wizję, innym natomiast nie. Istotne w tym temacie mogą być spostrzeżenia Krajowej Izby Odwoławczej sformułowane w wyroku z dnia 19 lutego 2010 r. (KIO/UZP 1839/09): "(...) Nieuprawnione jest działanie Zamawiającego polegające na obciążaniu wykonawców wykonaniem swego ustawowego obowiązku przez wymóg uzyskania informacji niezbędnych do złożenia oferty w toku wizji lokalnych. W opinii Izby, z uwagi na charakter i specyfikę przedmiotu zamówienia, Zamawiający powinien umożliwić wykonawcom przeprowadzenie wizji lokalnych, co może mieć znaczenie dla prawidłowego sporządzenia oferty i wyceny przedmiotu zamówienia. Powyższe nie może jednak stać się obligatoryjnym wymogiem zastępującym szczegółowy opis przedmiotu zamówienia dokonany przez Zamawiającego. (...)".