Na przełomie 2015 i 2016 r. wojsko ogłosiło 10 przetargów na umundurowanie i wyposażenie żołnierzy. Ale ostatecznie do nich nie doszło, bo miesiąc temu przetargi zostały unieważnione.

Wojsko wynajmie pojazdy na szczyt NATO >>>

Jak czytamy w "DGP", decyzje o ich unieważnieniu zbiegły się w czasie z informacją o połączeniu spółek należących do Skarbu Państwa: Coratexu, który szyje mundury i Wojskowego Przedsiębiorstwa Handlowego, które nimi handluje. Ogłaszając tę informację w Sejmie, wiceminister skarbu Marek Zagórski nie krył, że liczy na zdobycie przez połączone spółki kontraktów od wojska.

Z kolei, w oficjalnych decyzjach o unieważnieniu postępowań napisano, że wyposażenie, które zamierzano nabyć, zostało wykreślone z planów zakupowych na 2016 r. Wojsko powołało się na art. 93 ust. 1 pkt 6 p.z.p. Ale KIO uznała, że nie było ku temu podstaw i przetargi mają być kontynuowane.

Skład orzekający odwołał się do zasady ciągłości władzy - zmiana rządu nie może skutkować unieważnieniem przetargów. Co więcej, te zostały wszczęte już po objęciu władzy przez obecny rząd. Zdaniem KIO nie udowodniono też, że zamówienie przestało leżeć w interesie publicznym.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dowiedz się więcej z książki
Zamówienia publiczne. Orzecznictwo sądów okręgowych w latach 2010-2015 z komentarzem
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł