Nie ma ustawowego terminu udzielenia odpowiedzi na informację złożoną przez wykonawcę w trybie art. 181 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164) dalej p.z.p. Zamawiający nie ma w ogóle obowiązku ustosunkowania się do złożonej informacji.

Zamawiający nie powinien lekceważyć informacji o naruszeniu p.z.p. >>>

Art. 181 p.z.p. przewiduje możliwość poinformowania zamawiającego o niezgodnej z przepisami p.z.p. czynności podjętej przez niego lub zaniechaniu czynności, do której jest on zobowiązany na podstawie ustawy, od których nie przysługuje odwołanie. Ustawodawca nie przewiduje jednak ani terminu ustosunkowania się przez zamawiającego do złożonej informacji ani nawet obowiązku takiego ustosunkowania się. Zamawiający może, ale nie musi odpowiedzieć na przedłożoną informację.

Potwierdzeniem powyższego jest stanowisko J. Nowickiego (Nowicki, Józef Edmund. Art. 181. W: Prawo zamówień publicznych. Komentarz. LEX, 2015): „Instytucja uregulowana w art. 181 ust. 1 charakteryzuje się tym, że zamawiający nie jest związany dokonanym powiadomieniem, a przepisy p.z.p. nie nakładają na niego nawet obowiązku ustosunkowania się do przekazanej mu informacji. Ustawodawca uznaniu zamawiającego pozostawił, czy uzna on zasadność powiadomienia i w jakim zakresie, co wynika jednoznacznie z art. 181 ust. 2. Jeżeli jednak informacja będzie uzasadniona, zamawiający jest obowiązany powtórzyć czynność albo dokonać czynności zaniechanej oraz poinformować o tym wykonawców w sposób przewidziany dla tej czynności w przepisach prawa zamówień publicznych”. Podobnie wypowiedział się J. Jerzykowski (Jerzykowski, Jarosław. Art. 181. W: Prawo zamówień publicznych. Komentarz, wyd. VI. LEX, 2014).