Uczestnik konkursu na świadczenie usług z zakresu gospodarki leśnej wniósł odwołanie do KIO, gdyż w jego opinii zamawiający złamał przepisy p.z.p. zobowiązując wykonawców do zatrudnienia swych pracowników na podstawie  umów o pracę. Odwołujący się argumentował, że konieczność zatrudnienia pracowników na podstawie takich umów znacznie zwiększa faktyczne koszty zatrudnienia i sprawia, że uczestnik konkursu ma mniejsze możliwości złożenia konkurencyjnej i atrakcyjnej oferty.

Kłopotliwy wymóg zatrudnienia na umowę o pracę w nowelizacji PZP >>>

Skład orzekający Izby nie podzielił stanowiska odwołującego. Zamawiający wcale nie obligował wykonawcy do zatrudniania pracowników na podstawie umowy o pracę. SIWZ zawierała jedynie zapis, że jeżeli jakiś uczestnik konkursu się na to zdecyduje, ma szansę na wyższą ocenę w pozacenowym kryterium oceny ofert.

Ponadto, KIO wyraźnie podkreśliła, że powyższe nie zmienia faktu, iż w świetle przepisów p.z.p. zamawiający ma pełne prawo do umieszczenia w SIWZ wymogu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Zamawiający opisując warunki przetargu, w pierwszej kolejności ma za zadanie, ukształtować je w taki sposób, aby składane oferty mogły jak najlepiej realizować cel, który chce osiągnąć zamawiający. Nie jest nadrzędnym obowiązkiem zamawiającego, kształtowanie zamówienia w sposób pozwalający wszystkim zainteresowanym złożenie oferty.

Zatrudnianie na umowę o pracę nie powinno być kryterium oceny ofert >>>

Podsumowując, jeśli zamawiający stwierdzi, że nieodłącznym elementem spełniającym cel zamówienia będzie realizowanie go przez osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, to może takie wymaganie umieścić w SIWZ.

Wyrok KIO z dnia 5 stycznia 2016. r. (KIO 2707/15)

Źródło: www.uzp.gov.pl