Szkolenia online Upoważnienia dla dyrektora/kierownika OPS do prowadzenia postępowań 19.05.2026 r., godz. 8:00
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Będzie wsparcie dla OSP, które przekazały sprzęt na Ukrainę

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy 30 mln zł na wsparcie finansowe dla Ochotniczych Straży Pożarnych, które przekazały sprzęt ratowniczy na Ukrainę. Naborem wniosków zajmą się z wojewódzkie fundusze ochrony i środowiska w ramach programu „Ogólnopolski program finansowania służb ratowniczych".

straz pozarna policja
Źródło: iStock

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że zostaną uruchomione dodatkowe środki na dofinansowanie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Pieniądze będzie można przeznaczyć na uzupełnienie sprzętu strażackiego, który w ramach prowadzonych zbiórek, zostanie przekazany stronie ukraińskiej. Środki zostaną rozdysponowane w ramach programu priorytetowego pn. „Ogólnopolski program finansowania służb ratowniczych Część 2) Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych”.

Czytaj też: Finansowanie ochotniczych straży pożarnych przez jednostki samorządu terytorialnego >

- Dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, za pośrednictwem jednostek OSP, na Ukrainę trafi sprzęt strażacki, tak bardzo tam w tej chwili potrzebny, do ratowania ludzkiego życia i zdrowia – poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

 

Nabory będą organizowały wojewódzkie fundusze. Weryfikacja wniosków ma być konsultowana z właściwą Wojewódzką Komendą Państwowej Straży Pożarnej, która koordynuje zbieranie sprzętu od OSP dla Ukrainy. O tym, czy jednostki będą mogły ubiegać się o dotację w wysokości wartości przekazanego sprzętu oraz o szczegółowych zasadach wydatkowania środków w ramach programu również będą decydować WFOŚiGW.

Budżet na ogólnopolski program finansowania służb ratowniczych Część 2) Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych” wynosił 72 mln. zł.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów LEX jest zależny od posiadanych licencji.

Polecamy prawnicze książki samorządowe