Rada miejska uchwaliła stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki za pojemniki o określonej pojemności. Między innymi zdecydowała, iż stawki opłaty komunalnej będą ustalane nie za pojemniki o określonej pojemności, lecz za pojemniki z pewnego zakresu pojemności, tzn. do 120 litrów, ponad 120 l do 240 l, ponad 240 l do 1000 l i ponad 1000 l do 7000 l.

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej zaskarżyło ten zapis uchwały.

Zdaniem kolegium rada gminy była zobowiązana do ustalenia stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności, a nie do ustalenia stawki opłaty odnoszącej się do określonego zakresu pojemności pojemników.

WSA uznał, iż rada miejska nie naruszyła przepisu art. 6k ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2013 r., poz. 1399 ze zm.).

Ustalając stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi w sposób selektywny i nieselektywny na nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy a powstają odpady komunalne, za odbiór pojemnika mieszczącego się w podanym przedziale pojemności (np. do 120 l – 30,- zł; ponad 120 l do 240 l – 40,- zł) w rzeczywistości ustaliła stawkę opłaty za pojemnik o określonej pojemności.
Zdaniem sądu adresaci uchwały nie będą mieli żadnej wątpliwości w jakich wielkościach będą obciążeni opłatą za odbiór jednego pojemnika z odpadami komunalnymi (selekcjonowanymi i nieselekcjonowanymi) z nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy.

I tak, w ocenie sądu, posiadacz pojemnika o objętości np. 150 litrów za odbiór nieselekcjonowanych odpadów poniesie, zgodnie z uchwałą, opłatę w wysokości 54,- zł, co nie nastręcza żadnych wątpliwości interpretacyjnych.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Łodzi z 18 listopada 2015 r., sygn. akt I SA/Łd 1241/15, nieprawomocny