Obowiązujące od stycznia tego roku, nowe zasady ubiegania się o świadczenia pielęgnacyjne sprawiły, że tego typu wsparcie otrzymało więcej osób. Jak wyjaśnia resort pracy, nie ma wymogu, aby osoba sprawująca opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny z nim mieszkała.

Jak wynika z danych przygotowanych przez gminy, w I kwartale obecnego roku liczba osób otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne znacznie wzrosła. Przykładowo we Wrocławiu aż 46 proc. więcej osób mogło liczyć na miesięczne wsparcie w wysokości 520 zł w ramach świadczenia pielęgnacyjnego.

W opinii Elwiry Kochanowskiej-Pięciak, wicedyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie, tak duży wzrost jest spowodowany odejściem od koncepcji uzależniania przyznania świadczenia od dochodów osiąganych w rodzinie.

Samorządy zauważają jednak, że nowe przepisy nie zawsze są wystarczająco precyzyjne. W związku z powyższym, często aby dokonać ich odpowiedniej interpretacji, gminy są zmuszone do szukania wyjaśnień w resorcie pracy. Jedną z takich wątpliwości jest to czy osoba sprawująca opiekę i osoba wymagająca tej opieki muszą mieszkać razem. Zgodnie z informacjami udzielonymi przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, świadczenie może być przyznane, jeśli np. osoby te zamieszkują w tej samej miejscowości.


Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Gazeta Prawna z dnia 16 kwietnia 2010 r.