Zamawiający prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem jest letnie i zimowe utrzymanie jezdni ulic, miejsc postojowych oraz chodników na terenie miasta przez 4 lata. W przetargu postawiono warunek posiadania doświadczenia w odniesieniu do wartości całego czteroletniego okresu świadczenia usług.

Wykonawca udowadnia, że spełnia warunki udziału w przetargu >>

Jak uznała KIO, biorąc pod uwagę charakter usług objętych przedmiotem zamówienia w tym postępowaniu, dla oceny zdolności wykonawcy do wykonania przedmiotu zamówienia znaczenie ma doświadczenie w wykonaniu usług odpowiadających rodzajowo do przedmiotu zamówienia, a zatem odniesienie warunku do wartości przedmiotu zamówienia w skali jednego roku. Są to usługi powtarzające się sezonowo, zatem wykonawca nabywa doświadczenie w wykonaniu usług o porównywalnym zakresie w ciągu jednego roku.

Zdaniem Izby, postawienie przez zamawiającego warunku doświadczenia w odniesieniu do wartości całego czteroletniego okresu świadczenia usług, w sposób nieuzasadniony ogranicza dostęp do zamówienia wykonawcom, którzy są zdolni do wykonania przedmiotu zamówienia. Stanowi to naruszenie zasady prowadzenia postępowania z zachowaniem uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.

Spełnienie warunku oznacza, że wykonawca jest w stanie wykonać zamówienie >>

Należy pamiętać, że warunki udziału w postępowaniu służą wyborowi wykonawcy, który zapewni prawidłową realizację przedmiotu zamówienia. Wykonawca zdolny do wykonania zamówienia to wykonawca spełniający warunki udziału w postępowaniu, a te nie mogą być sformułowane w taki sposób, aby do udziału w postępowaniu zostali dopuszczeni wykonawcy, którzy nie są w stanie sprostać zamówieniu.

Z drugiej strony, opis sposobu dokonywania oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu nie może ograniczać dostępu do zamówienia wykonawcom zdolnym do wykonania zamówienia. Zgodnie z art. 22 ust. 4 p.z.p., opis sposobu oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu powinien być związany z przedmiotem zamówienia oraz proporcjonalny do przedmiotu zamówienia. Opis ten powinien więc uwzględniać specyfikę przedmiotu zamówienia, jego zakres, stopień złożoności.

Zamawiający nie może formułować wymagań przewyższających warunki wystarczające do należytego wykonania zamówienia. Wymagania te nie mogą też być zbyt liberalne i powodować, że do udziału w postępowaniu zostaną dopuszczeni wykonawcy, którzy nie są w stanie zrealizować zamówienia w sposób należyty.

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 24 listopada 2015 r., KIO 2358/14