Zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164) dalej p.z.p. zamawiający ma obowiązek wykluczenia z postępowania m.in. wykonawców, którzy nie wnieśli wadium do upływu terminu składania ofert. Z kolei art. 23 ust. 1 p.z.p. przewiduje możliwość wspólnego ubiegania się wykonawców o udzielenie zamówienia publicznego. Mimo braku regulacji dotyczących umowy konsorcjum w prawie polskim, dopuszcza się jej zawieranie, w ramach swobody kształtowania stosunku zobowiązaniowego. Wówczas konsorcjanci w umowie zobowiązują się do podjęcia wspólnych działań w celu uzyskania danego zamówienia publicznego. Problematyczna jest kwestia skuteczności wniesienia wadium przez jednego z konsorcjantów.

Gwarancja wadialna może być wystawiona na lidera konsorcjum >>>

Jak wynika z p.z.p. - w przypadku ubiegania się przez konsorcjum o zamówienie publiczne, jeden z jego członków powinien zostać wyznaczony przez pozostałych do reprezentowania ich wobec zamawiającego. Przepis art. 23 ust. 3 p.z.p. statuuje zasadę, w świetle której przepisy dotyczące wykonawcy stosuje się odpowiednio do członków konsorcjum, traktowanych w określonych sytuacjach jak jeden wykonawca. Jedną z takich sytuacji, jest wnoszenie wadium.

Podmiotem zabezpieczającym zapłatę wadium jest całe konsorcjum >>>

UZP zauważa, że prawidłowo umocowany członek konsorcjum, wskazany w gwarancji wadialnej, ponosi solidarną odpowiedzialność za wszystkie działania innych członków, które mogą być przyczyną zatrzymania przez zamawiającego wadium. W związku z czym, wniesiona przez niego gwarancja, opatrzona klauzulą „na pierwsze żądanie”, mająca charakter bezwarunkowy i nieodwołalny, odpowiednio zabezpiecza interes zamawiającego. Ma on bowiem możliwość zaspokajania się nią bez przeszkód w przypadku zaistnienia warunków zatrzymania zastrzeżenia pieniężnego. W takim przypadku należy uznać, że wadium w postaci gwarancji zostało wniesione prawidłowo, a art. 24 ust. 2 pkt 2 p.z.p. nie znajduje zastosowania.

Źródło: Opinia prawna UZP, www.uzp.gov.pl
 

Dowiedz się więcej z książki
Zamówienia publiczne. Orzecznictwo sądów okręgowych w latach 2010-2015 z komentarzem
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł