Stowarzyszenie wystąpiło do wójta o udostępnienie odpowiedzi na dwie interpelacje jednego z radnych gminy.

Przedmiotem zainteresowania radnego była kwestia odnosząca się wprost do majątku jednostki samorządu terytorialnego w zakresie dotyczącym stanu zadłużenia, a także wydatków realizowanych na utworzenie nowych stanowisk pracy w urzędzie obsługującym organ wykonawczy gminy i jego obsługę prawną.

W odpowiedzi wójt poinformował, że zgodnie z art. 11b ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r., poz. 1591) zasady dostępu do dokumentów i korzystania z nich określa statut gminy. Wobec tego, że obecnie obowiązujący statut tej kwestii nie reguluje – zdaniem wójta – brak było podstawy prawnej do przesłania wnioskowanych odpowiedzi na interpelacje radnego.

W skardze do sądu administracyjnego stowarzyszenie zarzuciło wójtowi bezczynność w udostępnieniu informacji publicznej.

WSA przypomniał, iż działalność gminy jest jawna, zaś jej ograniczenia mogą wynikać wyłącznie z ustaw.

Jawność ta obejmuje w szczególności prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji, a także dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy.

Powyższa zasada jawności działalności gminy powinna być stosowana w ramach realizacji konstytucyjnego prawa jednostki do informacji o działalności podmiotów publicznych. Przepisy ustawy o samorządzie gminnym nie działają bowiem w tym zakresie samodzielnie i bez uwzględniania innych aktów prawnych.

Zdaniem sądu nie można zaaprobować stanowiska, że skoro ustawa o samorządzie gminnym stanowi, że zasady dostępu do dokumentów i korzystania z nich określa statut gminy, a statut milczy na ten temat, to tym samym brak jest podstaw prawnych do udostępnienia stronie żądanych przez nią danych.
Ustawa nie może bowiem stać w sprzeczności z realizacją konstytucyjnego prawa do informacji publicznej a jej interpretacja powinna dotyczyć nie tego czy strona ma prawa dostępu do dokumentów zgromadzonych w gminie, lecz tego w jaki sposób może z tego prawa korzystać w realiach danej gminy oraz w ramach obowiązującego prawa – zaakcentował sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA we Wrocławiu z 2 października 2015 r., sygn. akt IV SAB/Wr 191/15, nieprawomocny