KIO rozpatrywała sprawę, w której odwołujący nie zgadzał się na unieważnienie postępowania w sprawie udzielenia zamówienia publicznego na dostawę sprzętu medycznego do szpitala. Wykonawca stał na stanowisku, iż nie wystąpiła przesłanka z art. 93 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907), na którą zamawiający się powoływał. Na mocy powyższego przepisu zamawiający może umorzyć postępowanie, gdy wystąpi „istotna zmiana okoliczności powodująca, że prowadzenie postępowania lub wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej przewidzieć".

Pomimo tego, że KIO zaakceptowała przedstawione na rozprawie argumenty zamawiającego, na podstawie których umorzył postępowanie, uwzględniła odwołanie wykonawcy.

Jednocześnie Izba podkreśliła, iż zamawiający dokonując umorzenia postępowania na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 6 p.z.p., uczynił to poprzez odwołanie się do wiedzy, którą tylko on posiada i która w żaden sposób nie wynika z toczącego się postępowania. W ocenie KIO takie postępowanie zamawiającego jest niedopuszczalne. Jeżeli zamawiający swoją decyzję o umorzeniu podtrzymuje, to jest on zobowiązany do jej podjęcia po raz kolejny, tym razem jednak rzetelnie motywując swoje uzasadnienie w decyzji o umorzeniu.

(KIO 293/14 KIO 294/14)

Źródło: Rzeczpospolita