W wyroku z dnia 26 sierpnia 2014 r., KIO wskazała, iż kwota na sfinansowanie zamówienia stanowi jedynie o środkach finansowych zabezpieczonych w budżecie danego zamawiającego na sfinansowanie konkretnego przedsięwzięcia (zadania) objętego postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego.

Zgodnie z art. 86 ust. 3 p.z.p. zamawiający podaje kwotę, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia bezpośrednio przed otwarciem ofert.

Idea podawania tej kwoty tuż przed otwarciem ofert, kiedy jeszcze zamawiający nie mógł zapoznać się z konkretnymi wycenami ofertowymi dokonanymi przez wykonawców, ma przede wszystkim na celu zabezpieczenie interesów tych wykonawców, aby nie dochodziło do nieuprawnionych działań po stronie zamawiającego polegających na unieważnieniu postępowania o zamówienie z powodu braku środków na jego sfinansowanie.

Jednocześnie skład orzekający Izby wskazał, że kwota ta w praktyce jest najczęściej odzwierciedleniem wyceny szacunkowej przedmiotu zamówienia dokonanej zgodnie z art. 32 p.z.p. i następne, powiększonej o wartość podatku VAT. Ale należy podkreślić, iż nie zawsze musi to być faktycznie ta kwota.

Zamawiający bowiem może w trakcie otwarcia ofert podać kwotę na sfinansowanie zamówienia inną np. niższą, niż wynikałoby to z wyceny szacunkowej przedmiotu zamówienia. Jednak takie działanie zamawiającego można różnie oceniać, w szczególności z punktu widzenia dyscypliny finansów publicznych.

Należy bowiem pamiętać, iż kluczowe znaczenie dla całego postępowania ma wycena przedmiotu zamówienia dokonana z należytą starannością przez zamawiającego zgodnie z przepisami p.z.p.

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 26 sierpnia 2014 r. (KIO 1642/14)

Źródło: www.uzp.gov.pl