- Zbiór medali Muzeum Okręgowego w Toruniu liczy około 3000 sztuk. Wiele z nich przedstawia wybitne postacie ze świata nauki i kultury. Są to wizerunki ludzi, którzy wnieśli i nadal wnoszą olbrzymi wkład w kształtowanie poziomu wiedzy, duchowości i estetyki wielu pokoleń – mówi Zofia Smolińska z Muzeum Okręgowego w Toruniu. - Medale z podobiznami sławnych osób często wykonane były jeszcze za ich życia, jako wyraz hołdu i uznania dla zasług, lub po śmierci jako wyraz trwałej pamięci (tzw. medale rocznicowe).

Na wystawie medale są eksponowane w dwóch pomieszczeniach Małej Galerii Ratusza Staromiejskiego (II piętro). W tzw. Gabinecie uczonego mozna zobaczyć portrety medalierskie przedstawicieli medycyny, etnografii oraz nauk ścisłych (matematycznych i przyrodniczych), pośród których są wizerunki astronomów, chemików, fizyków, matematyków, biologów i botaników, m.in.: Samuela Thomasa Soemmerringa, Ludwika Rydygiera, Oskara Kolberga, Mikołaja Kopernika, Jana Heweliusza, Marii Skłodowskiej-Curie, Alberta Einsteina, Mariana Smoluchowskiego i Michała Szuberta).

W sąsiednim pomieszczeniu, w tzw. Salonie Literacko-Artystycznym prezentowane są medale z wizerunkami mecenasów sztuki, kolekcjonerów, malarzy, grafików i rzeźbiarzy, konserwatorów i historyków sztuki, przedstawicieli teatru i muzyki, literatów, publicystów i poetów oraz archeologów, architektów, pedagogów, historyków, numizmatyków, prawników, filozofów i teologów. Wśród nich zobaczyć można podobizny m.in.: króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Michała Anioła, Leonarda Torwirta, Jana Sebastiana Bacha, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Leśmiana, Kazimierza Michałowskiego, Pawła Fontany, Wiktora Ambroziewicza, Jana Długosza, Artura Schopenhauera i Jana Łaskiego.

Na wystawie eksponowanych jest ok. 190 medali wykonanych zarówno przez wybitnych artystów polskich i zagranicznych, jak i anonimowych twórców. Ich zakres chronologiczny obejmuje obiekty powstałe w latach: od 2 poł. XVI wieku, aż do czasów współczesnych. Wykonane są z różnych materiałów (metale, glinka) oraz w różnych technikach (bite, lane i wypalane). Uzupełnieniem wystawy są obrazy, grafiki, rzeźby oraz pocztówki z wizerunkami postaci przedstawionych na medalach. Dodatkowo, każda prezentowana na wystawie postać jest opatrzona krótką notką biograficzną. Wystawa będzie czynna od 28 stycznia do 25 marca 2012 roku.