W przedmiotowej sprawie spółka komunalna, w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dalej NFOŚiGW), wykonuje podłączenia budynków do kanalizacji sanitarnej. Według założeń programu, beneficjentem środków z programu jest spółka, natomiast odbiorcami pomocy – właściciele posesji, do których wykonano podłączenia do kanalizacji sanitarnej. Po zakończeniu prac i po podłączeniu posesji do kanalizacji sanitarnej, wykonana instalacja zostanie przekazana właścicielowi posesji. Spółka wystawi dla niego fakturę VAT o wartości netto 100 proc. poniesionych kosztów z tytułu wybudowania podłączenia. Z chwilą otrzymania dotacji przez spółkę na dane podłączenie z NFOŚiGW wystawi właścicielowi posesji fakturę korygującą do pierwotnie wystawionej faktury VAT, dokonując korekty o wartość wynikającą z otrzymanej kwoty dotacji.
W związku z przedstawionym stanem faktycznym postało pytanie czy z powodu zmniejszenia kwoty należności za wybudowane podłączenie na podstawie faktury korygującej, wystawionej w wyniku otrzymanej przez spółkę dotacji z NFOŚiGW na to podłączenie powstanie u właściciela posesji przychód z ,,innych źródeł”, a spółka będzie zobowiązana do wystawienia klientowi deklaracji PIT-8C. Zdaniem spółki taki przychód nie wystąpi po stronie właściciela posesji, więc nie jest ona zobowiązana do sporządzenia informacji PIT-8C.
Pełna treść artykułu w serwisie ABC Podatki>>>




![Konkurs, czyli przyrzeczenie publiczne, jako instytucja Prawa zamówień publicznych [PRZEDSPRZEDAŻ]](/gfx/prawopl/_thumbs/produkty_foto/83350/978-83-8438-120-5_,mn6D62SdolTgn7bKqdfXjIVm.jpg)
![Meritum. Postępowanie administracyjne, egzekucyjne i sądowoadministracyjne [PRZEDSPRZEDAŻ]](/gfx/prawopl/_thumbs/produkty_foto/83271/978-83-8438-080-2_,mn6D62SdolTgn7bKqdfXjIVm.jpg)


![Zamówienia publiczne w jednostkach samorządowych. Nowe zasady, procedury i dokumentacja [PRZEDSPRZEDAŻ]](/gfx/prawopl/_thumbs/produkty_foto/83347/978-83-8438-157-1_,mn6D62SdolTgn7bKqdfXjIVm.jpg)

