Postanowieniem z dnia 3 grudnia 2014 r., SN przyjął do rozpoznania skargę kasacyjną Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 28 czerwca 2013 r. (XXIII Ga 776/13).

Prezesa UZP zaskarżył wyrok Sąd Okręgowego w Warszawie, który uznał, iż niedopuszczalne jest prowadzenie wspólnego postępowania o udzielenie zamówienia w imieniu i na rzecz zamawiających w rozumieniu p.z.p. oraz podmiotów, które takiego statusu nie posiadają. Zdaniem sądu nie może w ogóle dojść do zawarcia skutecznej umowy między podmiotami o niejednorodnym statusie oraz wykonawcą umowy w sprawie zamówienia publicznego. W efekcie SO nakazał unieważnienie postępowania prowadzonego przez zamawiającego z grupy kapitałowej, w skład której wchodzą zarówno podmioty zobowiązane do stosowania p.z.p., jak i podmioty, na których taki obowiązek nie ciąży.

W skardze kasacyjnej z dnia 28 lutego 2014 r. ww. orzeczeniu Prezes UZP zarzucił naruszenie przepisów p.z.p. poprzez ich błędną wykładnię. Nie można przyjąć, że przepisy nie dopuszczają prowadzenia wspólnego postępowania w imieniu i na rzecz zamawiających oraz podmiotów nieposiadających statusu zamawiającego. Żaden z przepisów p.z.p. tego nie zabrania.

Zdaniem Prezesa Urzędu przez wydanie zaskarżonego wyroku doszło do naruszenia podstawowych zasad porządku prawnego, tj. zasady swobody umów wyrażonej w art. 353¹ k.c. W ocenie Prezesa Urzędu stanowisko Sądu Okręgowego w Warszawie prowadzi do niczego innego jak do pozbawienia podmiotów prawa tj. spółek prawa handlowego, należących do tej samej grupy kapitałowej, co podmioty będące zamawiającymi, podejmowania decyzji w kwestii zawarcia umowy, możliwości wyboru wykonawcy i treści umowy.

Prezes UZP podkreślił także, że w tej sprawie występują istotne zagadnienia prawne związane z wykładnią przepisów p.z.p. m.in. to, czy podmiot posiadający status zamawiającego może prowadzić wspólne postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego oraz udzielić takiego zamówienia wraz z podmiotem, który takiego statusu nie posiada.

Również wymaga wyjaśniania to, czy przepisy p.z.p. rzeczywiście nie pozwalają na udzielenie przez podmiot nieposiadający statusu zamawiającego umocowania do działania w jego imieniu i na jego rzecz oraz prowadzenia postępowania o udzielenie wspólnego zamówienia wraz z podmiotem zamawiającym.

Rozstrzygnięciem powyższych kwestii zajmie się obecnie Sąd Najwyższy.

Źródło: www.uzp.gov.pl