O wygranej swojej oferty koncern poinformował w czwartek. Spółka za dostarczone w 2017 r. i 2018 r. roku 903 GWh energii elektrycznej otrzyma 230 mln zł. W ub. roku we wspólnym zakupie energii dla samorządów konurbacji katowickiej na 2016 r. również zwyciężył Tauron - z ceną 109,4 mln złotych brutto za 445 GWh energii. 

Tak duży przetarg to efekt przyłączenia się do inicjatywy Górnośląskiego Związku Metropolitalnego łącznie 30 samorządów i 31 jednostek samorządowych. Zgłosiły one razem blisko 13 tys. punktów poboru energii elektrycznej. Sam GZM zrzesza obecnie 13 miast konurbacji katowickiej (m.in. Katowice, Gliwice, Zabrze i Bytom; w połowie br. wystąpiło z niego Jaworzno). 

Postępowanie w imieniu związku przeprowadziło miasto Zabrze, którego prezydent Małgorzata Mańka-Szulik jest przewodniczącą Związku. Jak akcentuje, organizowany od kilku lat i co roku większy wspólny zakup energii opłaca się wszystkim – duży wolumen zakupu pozwala osiągać najlepsze ceny. 

Poza miastami GZM i należącymi do nich spółkami i instytucjami do wspólnego zakupu przystąpiły również jednostki Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego, m.in. szpitale i ośrodki zdrowia, przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne i mieszkaniowe, instytucje kultury oraz Śląski Ogród Zoologiczny. 

Prezes Tauronu Sprzedaż GZE Rafał Soja uważa, że zwycięstwo w przetargu to wielki sukces spółki. „Po pierwsze dowodzi, że w tak złożonym postępowaniu potrafimy spełnić oczekiwania zamawiających. Po drugie potwierdza, że oferty Taurona należą do najkorzystniejszych na rynku” - zaznaczył Soja. 

„Sukces w największym w Polsce przetargu na dostawę energii elektrycznej nie tylko umacnia pozycję Taurona na rynku. Wpływa też na stabilizację przychodów i to w perspektywie dwuletniej, a to bardzo cenna wartość na coraz bardziej konkurencyjnym rynku energii elektrycznej” - uznał prezes. 

„To już piąta wygrana Taurona w przetargu inicjowanym przez GZM. Ta wygrana cieszy nas tym bardziej, że za każdym razem wolumen zamawianej energii jest większy. Na przykład, w 2015 r. było to 385 GWh, a dla dostaw na 2016 r. już 445 GWh” - przypomniał wiceprezes Tauronu Sprzedaż GZE Tomasz Lender. 

W przetargu na grupowy zakup energii elektrycznej dla jednostek samorządu terytorialnego z terenu woj. śląskiego oferty złożyły także spółki Energa Obrót oraz Corrente. 

Pierwszy taki przetarg GZM zorganizował w 2012 r. Łącznie 191 GWh energii na 2013 r. kupiło wówczas 20 samorządów i 41 samorządowych instytucji. Cena wyniosła 57,5 mln zł, a połączenie sił już wtedy dało łącznie 8 mln zł oszczędności w stosunku do cen uzyskiwanych przy samodzielnych zakupach przez poszczególne gminy i jednostki. 

Zgodnie z prawem zamówień publicznych procedurę przetargową w imieniu wszystkich sygnatariuszy wspólnego postępowania prowadzi jedna gmina. Przygotowania i realizację przetargu koordynuje jednak i nadzoruje GZM. (PAP) 

Dowiedz się więcej z książki
Europejskie prawo zamówień publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł