Do 2018 r., zgodnie z wymogiem nowej dyrektywy unijnej wszystkie przetargi będą prowadzone elektronicznie. UZP od dłuższego czasu pracuje nad stworzeniem systemu informatycznego, który to umożliwi. Ponieważ jego szacowany koszt to ponad 67,5 mln zł, UZP starał się o dofinansowanie ze środków unijnych. Wniosek jednak nie został przyjęty.

E-zamówienia publiczne szansą na oszczędności >>>

– Powodem był brak gotowości legislacyjnej, czyli przesunięcie terminu przyjęcia przez Radę Ministrów projektu nowej ustawy – Prawo zamówień publicznych – mówi Anita Wichniak-Olczak, dyrektor departamentu informacji, edukacji i analiz UZP.

Jak pisze "DGP', warunkiem koniecznym do uzyskania dotacji było stworzenie ustawy regulującej działanie systemu e-Zamówień. Wystarczyło tylko przyjęcie projektu przez Radę Ministrów. Ale rząd nie zdążył. Konkurs był rozstrzygany w połowie października, a projekt nowego PZP został przyjęty przez rząd 27 października.

UZP zapowiada start platformy e-zamówień na 2018 r. >>>

Ale UZP zapowiada, że wystartuje w kolejnym konkursie na dofinansowanie. Co ciekawe ogłoszono go właśnie 27 października, czyli w dniu przyjęcia projektu nowej ustawy przez rząd. Już zatem nie powinno być problemu z uzyskaniem dofinansowania.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna